XVII Konkurs Chopinowski rozpocznie się 1 października

XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina zainauguruje koncert wybitnej pianistki Marthy Argerich. Zagra ona 1 października w warszawskiej Filharmonii Narodowej. 3 października rozpoczną się przesłuchania pianistów w ramach I etapu Konkursu.

W zasadzie odbędą się trzy koncerty inauguracyjne - zaznacza Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, który jest organizatorem XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

I Nadzwyczajny Koncert Inauguracyjny odbędzie się 1 października w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wystąpią wybitni argentyńscy pianiści Martha Argerich, która zagra Koncert fortepianowy a-moll op. 54 Roberta Schumanna oraz Nelson Goerner, w jego wykonaniu - Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego. Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi Jacek Kaspszyk.

Tego wieczoru zostanie też wykonany Polonez na orkiestrę symfoniczną Krzysztofa Pendereckiego - utwór specjalnie zamówiony przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina dla uświetnienia inauguracji Konkursu.

2 października odbędą się dwa koncerty inauguracyjne; w warszawskiej Filharmonii Narodowej amerykański pianista, laureat Konkursu Chopinowskiego w 1970 r. Garrick Ohlsson zagra Ferruccio Busoniego: Koncert na fortepian, orkiestrę i chór męski op. 39. Towarzyszyć Ohlssonowi będą Chór Męski i Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego.

Tego samego wieczoru w Sali Koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach wystąpi Martha Argerich z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod batutą Jacka Kaspszyka. W programie zapowiadany jest II Koncert fortepianowy B-dur op. 19 Ludwiga van Beethovena oraz Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego.

3 października o godz. 10 rozpocznie się I etap konkursowych przesłuchań, który potrwa do 7 października.

W Konkursie weźmie udział 80 pianistów z 20 krajów, w tym 15 Polaków: Tymoteusz Bies, Rafał Błaszczyk, Łukasz Piotr Byrdy, Katarzyna Gołofit, Adam Mikołaj Goździewski, Rafał Krupiński, Krzysztof Książek, Łukasz Mikołajczyk, Paweł Motyczyński, Szymon Nehring, Piotr Nowak, Piotr Ryszard Pawlak, Zuzanna Pietrzak, Michał Szymanowski, Andrzej Wierciński.

II etap Konkursu odbywać się będzie w dniach od 9 do 12 października; III etap od 14 do 16 października.

Pianiści wykonywać będą wyłącznie kompozycje Fryderyka Chopina. 10 pianistów zakwalifikowanych do finału, który odbędzie się 18-20 października, wykona jeden z dwóch koncertów fortepianowych Chopina z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka.

Występy oceniać będzie 17-osobowe międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, w tym zwycięzcy poprzednich Konkursów Chopinowskich: Adam Harasiewicz (1955), Martha Argerich (1965), Garrick Ohlsson (1970), Yundi (2000), a także: Dmitri Alexeev, Akiko Ebi, Philippe Entremont, Nelson Goerner, Andrzej Jasiński, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, John Rink, Wojciech Świtała, Dang Thai Son i Dina Yoffe.

"Konkurs zapowiada się bardzo interesująco, ponieważ już podczas eliminacji okazało się, że wśród uczestników duża jest liczba doskonałych pianistów, znakomitych interpretatorów muzyki Chopina. A zatem i w samym konkursie zapewne spotkamy się z nowymi interpretacjami Chopina; niektóre będą bardzo świeże, a niektóre będą zachwycać klasycznym pięknem" - powiedziała PAP prof. Popowa-Zydroń.

Zwycięzca otrzyma Złoty Medal i nagrodę w wysokości 30 tys. euro, a także liczne propozycje koncertowe. Ponadto dzięki współpracy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z wytwórnią Deutsche Grammophon już 6 listopada ukaże się chopinowski album – kronika konkursowa zwycięzcy konkursu. Pianiści będą też walczyć o nagrody specjalne za najlepsze wykonanie: mazurków, poloneza, koncertu i sonaty, a także o liczne nagrody pozaregulaminowe.

Werdykt jury podany zostanie w nocy z 20 na 21 października br., a 21 października w Filharmonii Narodowej odbędzie się koncert laureatów, powtórzony następnie w dniach 22 i 23 października.

Zainteresowanie XVII Konkursem jest ogromne. Już w ub. roku, po ogłoszeniu naboru wniosków Narodowy Instytut Fryderyka Chopina otrzymał ponad 450 zgłoszeń z całego świata. Komisja kwalifikacyjna na podstawie analizy wysłanych nagrań i aplikacji wyłoniła 160 pianistów, którzy w kwietniu tego roku w Warszawie wzięli udział w publicznych eliminacjach. Z tego grona jury do głównego konkursu dopuściło 77 pianistów. Udział w październikowym konkursie, z pominięciem eliminacji, zgodnie z regulaminu konkursu zapewniło sobie siedmiu pianistów. Kilku pianistów z rozmaitych powodów wycofało się z udziału w konkursie.

Organizatorem XVII Konkursu jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Projekt objęty jest Programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna”.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic