Wrzesień z Mieczysławem Foggiem

Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga doczeka się swojej kolejnej odsłony. 15. edycja imprezy odbędzie się we wrześniu. Nieprzypadkowo spotkanie poświęcone festiwalowi zorganizowano 30 maja - wtedy przypadają urodziny Mieczysława Fogga.

Wrzesień z Mieczysławem Foggiem
fot.PAP/CAF/Jan Tymiński

Festiwal Piosenki Retro rozpocznie się 3 września, w rocznicę śmierci Mieczysława Fogga. Potrwa do ostatniej niedzieli września. "Przez cały miesiąc odbywać się będą rozmaite imprezy o różnym charakterze. Od konkursu wokalnego, przez recitale, spektakle teatralne, seanse kinowe, wystawy, spacery szlakiem artystów 20-lecia, na spotkaniach z wydawcami książek i płyt kończąc. W tej chwili nie zdradzam jeszcze programu, bo on się dopiero misternie tka ze zgłoszeń, które do nas nadchodzą" - powiedział PAP Life Wojciech Dąbrowski.

Organizator zdradził natomiast, że festiwal zakończy się imprezą plenerową w stołecznym Ogrodzie Saskim, powiązaną z obchodami Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, który przypada 1 października. Niemniej wydarzenia wpisujące się w festiwal będę miały miejsce w różnych miastach Polski.

Impreza koncentruje się na polskich piosenkach z okresu lat 1918-1939. "Myślę, że nie tylko mnie, ale też wszystkich innych słuchaczy fascynuje po pierwsze melodia międzywojennych utworów. Jak na owe czasy, była niesłychanie nowoczesna. Kompozycje Henryka Warsa wyprzedzały epokę. Po drugie, teksty pisali poeci tej klasy co Julian Tuwim, Marian Hemar, Jerzy Jurandot, itd. Okazuje się, że ich teksty nie są na jeden sezon, one są wiecznie aktualne. A jak się dołoży nowe brzmienie, nową aranżację, to ludzie nawet się nie domyślają, że to piosenka z 20-lecia" - przyznał Dąbrowski.

I edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga odbyła się w Krakowie w 2004 r. Najlepsi wykonawcy biorący udział w festiwalu nagradzani są Złotymi Liśćmi Retro. Wśród laureatów tej nagrody jest np. Jan Traczyk, który obecnie gra główną rolę w musicalu "Piloci" w Teatrze Roma. Festiwal odbywa się pod patronatem rodziny Foggów. W organizację imprezy, poza Wojciechem Dąbrowskim, zaangażowany jest również Michał Fogg, prawnuk legendarnego piosenkarza.

Mieczysław Fogg przez 65 lat występował na estradzie, a piosenki w jego interpretacji towarzyszyły kilku pokoleniom Polaków. Urodził się w 1901 r. w Warszawie jako Mieczysław Fogiel. Zadebiutował jako piosenkarz w Chórze Dana na scenie warszawskiego teatrzyku Qui Pro Quo. Pod koniec lat trzydziestych stał się najpopularniejszym polskim piosenkarzem. Największe jego przedwojenne przeboje to "Ostatnia niedziela" czy "Jesienne róże".

Podczas okupacji zarabiał na życie śpiewając w kawiarniach przeznaczonych dla Polaków. Pomagał artystom pochodzenia żydowskiego, za co został uhonorowany po wojnie tytułem "Sprawiedliwy wśród narodów świata". W czasie Powstania Warszawskiego śpiewał dla powstańców na zaimprowizowanych koncertach w ruinach. W marcu 1945 r. otworzył "Cafe Fogg", gdzie skupiało się życie towarzyskiego stolicy. Występował tam codziennie, wykonując pierwszy powojenny szlagier - "Piosenkę o mojej Warszawie". Rok później założył własną firmę fonograficzną Fogg Records, którą po czterech latach upaństwowiono. Od połowy lat pięćdziesiątych przez dwadzieścia pięć lat jeździł po świecie, odwiedzając skupiska Polonii. Zmarł w Warszawie w 1990 r. w wieku 89 lat. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic