ON AIR
od 14:00 Wydział Kultury RMF Classic zapraszają: Natalia Grzeszczyk Dariusz Stańczuk

"Wilhelm Tell" na zakończenie sezonu Opery Narodowej

Pokazem "Wilhelma Tella" Gioacchino Rossiniego z librettem Etienne'a de Jouya i Hipollyte'a Bisa, w reżyserii Davida Pountneya kończy sezon 2014/15 warszawski Teatr Wielki-Opera Narodowa. Ostatni pokaz słynnej opery odbędzie się 30 czerwca.

Ostatnia premiera tego sezonu Teatru Wielkiego-Opery Narodowej powstała w koprodukcji z operami w Welsch National Opera w Cardiff, Huston Grand Opera i Grand Theatre w Genewie, to ostatnie dzieło operowe włoskiego kompozytora Gioacchino Rossiniego, znanego przeważnie z tworzenia oper komicznych.

"Wilhelm Tell" to jedna z jego najsłynniejszych prac, "grande opera", oparta na sztuce Fryderyka Schillera pod tym samym tytułem. Prapremiera dzieła miała miejsce w Paryżu, 3 sierpnia 1829 r. Po premierze Rossini ogłosił, że kończy z operą. "Wszyscy pracują dla trzech rzeczy: sławy, złota i przyjemności. Sławę już mam, złota mi nie trzeba, a przyjemności już dawno mnie znużyły" - tłumaczył swoją decyzję.

Akcja utworu rozgrywa się w Szwajcarii, w XIV wieku, choć w interpretacji Pountneya w XIX w. "Wilhelm Tell" to opowieść o szwajcarskim bohaterze narodowym, za sprawą którego Szwajcaria powstaje przeciwko cesarstwu austriackiemu. Opera zawiera słynną scenę, w której główny bohater musi zestrzelić jabłko z głowy swojego syna. Tell kreowany jest na bohatera heroicznego, broniącego jednocześnie rodziny, jak i ojczyzny, reaguje na niesprawiedliwość.

W okresie Trzeciej Rzeszy dzieła zakazywano grywać, ze względu na zawarte w nim usprawiedliwienie zabójstwa tyrana.

Wyreżyserowania widowiska podjął się David Pountney, angielski reżyser, którego warszawska widownia poznała dzięki jego interpretacjom "Króla Rogera" Szymanowskiego czy "Pasażerki" Weinberga. Urodzony w 1947 r. w Oxfordzie reżyser zadebiutował w 1972 r. produkcją "Katii Kabanovej", przygotowaną dla Wexford Festival. Pracował m.in. w Scottish Opera i English National Opera, w której wyreżyserował 20 premier. Współpracował także m.in. z Zuercher Oper, Bayerische Staatsoper w Monachium a także operami w Stanach Zjednoczonych i Japonii.

Za swoją pracę Pountney był wielokrotnie nagradzany, m.in. tytułem Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego i Kawalera francuskiego Ordre des Arts et des Lettres a także Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w promowaniu polskiej kultury.

Występują: Karoly Szemeredy, Yosep Kang, Adam Palka, Wojtek Gierlach, Anna Jeruć-Kopeć, Katarzyna Trylnik; dyrygent: Andriy Yurkevych; reżyseria: David Pountney; scenografia: Raimund Bauer; choreografia: Amir Hosseinpour; kostiumy: Marie-Jeanne Lecca.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic