ON AIR
od 10:00 Pod znakiem Lwa zaprasza: Jadwiga Polus

Warszawskiego poloneza dla Niepodległej skomponował... krakowianin

Znany jest kompozytor Warszawskiego poloneza dla Niepodległej. Konkurs, którego wyniki ogłoszono w poniedziałek, wygrał Emil Wojtacki z Krakowa.

Warszawskiego poloneza dla Niepodległej skomponował... krakowianin
fot.Pixabay

Jury pod przewodnictwem Krzysztofa Pendereckiego, spośród 106 nadesłanych prac wyłoniło laureatów konkursu kompozytorskiego "Warszawski polonez dla Niepodległej". Zwycięskie utwory zostaną nagrane i uroczyście wykonane podczas tegorocznej edycji festiwalu Szalone Dni Muzyki oraz Warszawskiego Korowodu Poloneza.

Zwycięzcami konkursu kompozytorskiego zostali: Emil Wojtacki (Kraków) - I nagroda, Paweł Siek (Lublin) - II nagroda oraz Ireneusz Boczek (Kraków) - III nagroda. Jury zdecydowało także o przyznaniu wyróżnienia dla najmłodszego uczestnika konkursu. Ta nagroda trafi do 12-letniego Adama Józefa Falenty z Torunia.

"To był wspaniały proces wybierania z tych 106 polonezów. Najpierw wszystkie polonezy zostały przesłane przez Internet, każdy z członków jury musiał wybrać 10 polonezów, które uważał, że są interesujące. Okazało się, że kilku członków jury głosowało w tym pierwszym wyborze na te same utwory. Do kolejnych eliminacji przeszły 24 utwory, później, 11, 8, 5. To było ciężkie i niezwykle interesujące" - mówił Janusz Marynowski, dyrektor Sinfonia Varsovia.

Jakie kryteria musiał spełniać konkursowy polonez? Te warunki zawierał regulamin, musiał to być utwór nawiązujący do historycznych kompozycji, utrzymany w rytmie poloneza, w rytmie na 3/4, ale także musiał dać się wykonać z wykorzystaniem choreografii. "Zwracaliśmy uwagę na samą strukturę partytury, w jaki sposób jest to zapisane, czy widzimy, że to pisze ktoś, kto ma jakiekolwiek pojęcie o komponowaniu, czy jakieś urządzenie za niego skomponowało. Oczywiście istotnym było dla nas, to, by utwór był utrzymany w rytmie poloneza, bardzo charakterystycznym, a później dochodziliśmy do szczegółów, jaka harmonia, czy nie ma błędów kompozytorskich. Chcieliśmy, żeby to był utwór dojrzały, ale nawiązujący do współczesności" - wyjaśniał Marynowski.

Trzy zwycięskie kompozycje zostaną nagrane przez Sinfonię Varsovia, pod dyrekcją Pawła Kapuły, w sierpniu tego roku. Płyty z nagraniem zostaną rozesłane do warszawskich szkół średnich i muzycznych, bibliotek orasz wydziałów muzykologii i uczelni muzycznych w Polsce. Dyrektor Marynowski podczas konferencji wspominał, ze ma nadzieję, iż uczniowie będą wybierać ten utwór na swoje studniówki.

To czy polonez nadaje się do tańca, sprawdzą sami warszawiacy. Prawykonanie zwycięskich polonezów odbędzie się w sobotę, 29 września o godz. 13.00 podczas 9. edycji festiwalu Szalone Dni Muzyki w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Na finał publiczność w rytmie zwycięskich polonezów opuści Salę Moniuszki, by dołączyć do Warszawskiego Korowodu Poloneza.

Na czym będzie polegał ów korowód? Najpierw warszawiacy przypomną sobie podstawowe kroki poloneza pod okiem instruktorów z Ludowego Zespołu Artystycznego "Promni". Po tych warsztatach zebrani rusza tanecznym krokiem w korowodzie, który przejdzie ulicami: Senatorska-Krakowskim Przedmieściem-Karaszewicza- Tokarzewskiego przez pl. Piłsudskiego- Focha-Moliera i wróci na plac Teatralny. Tu na koniec zespół "Promni" uroczyście zatańczy zwycięskiego poloneza.

Czy zwycięski polonez zdobędzie serca warszawiaków? Na to musimy poczekać do 29 września, do uroczystego wykonania. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic