Tulipany dla Chopina

23 kwietnia 2010 roku w dwusetną rocznicę chrztu kompozytora imię „Preludium Chopina” otrzymała nowa odmiana tulipanów.

Cebulki zostały ofiarowane przez Królestwo Holandii z okazji Roku Chopina i uroczyście posadzone 26 listopada 2009 roku w Parku Łazienkowskim koło pomnika. Po raz pierwszy zakwitły w liliowo różowym kolorze tak lubianym przez kompozytora.
W Łazienkach, gdzie dziś stoi jego pomnik, Chopin bywał już jako dziecko. Krótko po pierwszym publicznym występie ośmioletniego Fryderyka, który miał miejsce podczas koncertu charytatywnego w dzisiejszym Pałacu Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu, sława małego pianisty dotarła do namiestnika i brata cara Wielkiego Księcia Konstantego. Chopin przywożony do Belwederu powozem znanym w całej Warszawie nie tylko grał przed Konstantym, ale także bawił się z jego nieślubnym synem Pawłem oraz Aleksandryną de Moriolles, córką guwernera dzieci Konstantego.
Wyhodowanie odmiany „Preludium Chopina”, zajęło znanemu holenderskiemu hodowcy Janowi Lighartowi dwadzieścia lat żmudnej pracy. Do skrzyżowania użył żółtą odmianę „Strong Gold” oraz ciemnoróżową „Marathon Champion”.
Po jasnokremowej odmianie „Maria Kaczyńska” oraz czerwonych „Irena Sendler” i „Mikołaj Kopernik”, to czwarta holenderska odmiana tulipana nazwana polskim imieniem.
Dzieje tulipanów w Holandii
W 1593 roku prefekt ogrodu botanicznego w Leiden, Carolus Clusius sprowadził z Turcji do Holandii pierwsze cebule tulipanów, a gdy zakwitły one na wiosnę 1594 roku nikt nie mógł przewidzieć, że zrobią tak zawrotną karierę. Począwszy od 1630 roku tulipany zyskały w Holandii ogromną popularność i rozpoczęła się „tulipomania”. Za niektóre cebule tulipanów płacono ogromne ceny - jedna cebula tulipana „Semper Augustus” warta była więcej niż najlepsza kamienica w Amsterdamie lub złota kareta z końmi. Tulipany są dzisiaj popularne nie tylko w Holandii, ale i na całym świecie.
Holandia wyspecjalizowała się w uprawie cebul tulipanów i innych kwiatów cebulowych. Królewskie Powszechne Stowarzyszenie dla Cebul Kwiatowych / KAVB/ zarejestrowało dotychczas około 4.500 odmian tulipanów.
W Holandii 1.900 ogrodników uprawia cebulowe rośliny ozdobne na powierzchni 23.500 ha. Z powierzchni 11.700 ha zajętych pod uprawę tulipanów zbiera się rocznie około 4,7 mld sztuk cebul. W następnej kolejności uprawiane są lilie, narcyzy, hiacynty, gladiole, krokusy i irysy. W Holandii znajduje się 55% światowej powierzchni upraw cebulowych roślin ozdobnych a z Holandii pochodzi 75% światowej produkcji. Holandia jest także największym eksporterem cebul kwiatowych. Wartość eksportu wyniosła w 2009 roku 600 mln Euro. Największymi odbiorcami holenderskich cebul są Stany Zjednoczone, Niemcy, Japonia oraz Wielka Brytania. W 2009 roku Polska sprowadziła z Holandii 132 mln sztuk cebul kwiatowych. Ponad 95% ciętych tulipanów produkowanych w Polsce, pochodzi z holenderskich specjalnie przygotowanych cebul.
Hodowla nowych odmian jest procesem bardzo pracochłonnym oraz żmudnym i w zależności od metody trwa kilkanaście lat. Jan Ligthart należy do elity holenderskich hodowców tulipanów. Na polach jego gospodarstwa w Breezand uprawianych jest około tysiąca odmian, które służą jako rośliny rodzicielskie do krzyżowania. Odpowiednio dobierając rośliny rodzicielskie corocznie w maju dokonuje się zapylania kwiatów jednych roślin pyłkiem pobranym z innych. Po opadnięciu płatków dojrzewają torebki z nasionami, które zbierane są w wrześniu. Wiosną następnego roku nasiona są wysiewane. Po pierwszym roku uprawy rośliny wykształcają małe cebulki wielkości kilku milimetrów. Pierwsze kwiaty pojawiają się dopiero w piątym roku uprawy. Wówczas Jan Ligthart dokonuje zasadniczej selekcji roślin nie tylko po względem koloru i kształtu kwiatów ale także siły wzrostu i pokroju oraz odporności na choroby i szkodniki. Po pierwszej selekcji z około stu tysięcy siewek pozostaje kilkaset. Wyselekcjonowane rośliny w trakcie kolejnych lat uprawy podlegają dalszej ocenie, w wyniku której pozostaje najczęściej kilkadziesiąt krzyżówek. Dopiero te wybrane rośliny otrzymują specjalne numery i zgłaszane są z pełnym opisem do rejestracji do KAVB.
O nazwie, nadawanej nowej odmianie decydują hodowcy. Są odmiany tulipanów nazywane na cześć koronowanych głów. Tulipanom nadano już imiona Jurija Gagarina, kompozytorów- Verdi i Vivaldi, piosenkarzy -Diana Ross i Elvis Presley, żon prezydentów- Hillary Clinton, Bernadette Chirac czy piłkarza Ronaldo. Jedna z czerwonych odmian tulipanów pana Jana Ligtharta, hodowcy z Breezand otrzymała imię holenderskiego następcy tronu ‘ Prins Willem-Alexander ‘, a odmiana różowa nosi nazwę ‘Laury Bush’.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic