Informacje

Teatr Wielki w Poznaniu zwolnił solistkę Iwonę Hossę

Dodano:

Dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu zwolnił swoją solistkę Iwonę Hossę, jedną z czołowych polskich sopranistek. Zdaniem teatru, artystka w czasie, gdy była na zwolnieniu lekarskim występowała w koncertach, na które nie otrzymała zgody.

W czwartek Teatr Wielki opublikował oświadczenie w tej sprawie. Iwona Hossa powiedziała, że nie czuje się winna i nie naruszyła obowiązków pracowniczych. Zapowiedziała, że będzie dochodziła swoich praw przed sądem.
Jak poinformowała w czwartek dyrekcja teatru, umowa z artystką została rozwiązana z winy pracownika, powodem podjęcia tej decyzji było ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych.

W oświadczeniu podkreślono, że Iwona Hossa przedłożyła u pracodawcy zwolnienia lekarskie obejmujące czas od 26 kwietnia do 5 maja. W tym czasie brała udział w koncertach w Opolu, Nowym Sączu i Katowicach. Na udział w nich nie otrzymała zgody teatru.

"O zamiarze zawarcia umów w sprawie udziału w ww. koncertach z Krzysztofem Pendereckim Iwona Hossa nie uprzedziła swego pracodawcy, choć zobowiązania te podjęła, jak twierdzi, wiele miesięcy przed ich terminem. Jednocześnie informujemy, że w roku 2011 pani Iwonie Hossie przedstawiono propozycje trzech głównych ról w premierach: Marii Stuardzie, Ophelii, i The Fairy Queen" - poinformowała dyrekcja Teatru Wielkiego.

W kwietniu artystka miała powiadomić teatr o rezygnacji z występu w "The Fairy Queen" ze względu na kwietniowe i majowe koncerty Krzysztofa Pendereckiego. Dyrektor teatru odmówił zgody na urlop, a także nie przyjął rezygnacji z roli, jako nieuzasadnionej merytorycznie i formalnie.

"Będę składać dokumenty do sądu pracy, zostałam zwolniona w niesłuszny sposób. Nie miałam szansy na rozmowę z dyrektorem naczelnym w sprawie mojego urlopu. Zwolnienie lekarskie nie było związane z chorobą uniemożliwiającą mi śpiewanie. Wiązanie tych faktów: moich koncertów i zwolnienia lekarskiego pokazuje tylko złą wolę dyrektora" - powiedziała Iwona Hossa.

"We wrześniu minie 15 lat kiedy zadebiutowałam na scenie Teatru Wielkiego, ciągle czuję się z tym teatrem związana i mam nadzieję, że będę mogła dalej w nim pracować. Dyrektor w piśmie w sprawie zwolnienia zarzuca mi nielojalność - wielokrotnie wykazywałam lojalność względem sceny chociażby poprzez zastępowanie innych artystów w spektaklach w nagłych, nieplanowanych przypadkach" - dodała.

Hossa jest zdania, że dyrektor od dawna okazywał jej niechęć, m.in. zdejmując ją z ról, do których się przygotowywała.

Iwona Hossa jest jedną z czołowych sopranistek swojego pokolenia. Jest m.in. laureatką Grand Prix i Złotego Medalu na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Marii Callas w Atenach, oraz Medalu Młodej Sztuki za osiągnięcia na scenach operowych,

Występowała pod batutą takich dyrygentów, jak David Lloyd-Jones, David Agler, Gabriel Chmura, Krzysztof Penderecki. Brała także udział w prestiżowych festiwalach, m. in. w Międzynarodowym Festiwalu "Wratislavia Cantans", Festiwalu Operowym w Bydgoszczy, Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", festiwalu operowym w Carcassonne we Francji, Wexford Opera Festival w Irlandii, Festiwalu Rossiniego w Pesaro we Włoszech.

W repertuarze artystki znajduje się kilkadziesiąt partii operowych, a także operetkowych oraz oratoryjno - kantatowych, a obejmuje on muzykę od doby baroku do współczesności.

Dokonała wielu prawykonań utworów polskiej muzyki współczesnej, m.in. Wojciecha Kilara, Jerzego Maksymiuka, Marka Jasińskiego i Pawła Serafińskiego.
 

 • 18:43 John Debney Sweet Rock (The Ant Bully)
 • 18:47 Sheku Kanneh-Mason, Leonard Cohen Hallelujah
 • 18:51 Johannes Brahms Intermezzo in A Major: Andante teneramente
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 252, niedziela, 20 maja 2018
 • 1
  John Lunn
  Downton Abbey
  The Suite
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Sufjan Stevens
  Tamte dni, tamte noce
  The Mystery of Love
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2018 RMF Classic