Informacje

Rusza "Poznańska Wiosna Muzyczna"

Dodano:

Prezentacje 13 światowych prawykonań utworów zaplanowano w trakcie rozpoczynającego się dziś 41. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Poznańska Wiosna Muzyczna". Impreza należy do najważniejszych festiwali muzyki nowej w kraju.

W trakcie zaplanowanego do 28 marca przedsięwzięcia, podczas 14 wydarzeń artystycznych przedstawione zostaną m.in. cztery kompozycje pisane na zamówienie Filharmonii Poznańskiej oraz festiwalu, a także kilka pierwszych wykonań w Polsce.

Koncerty będą odbywać się w Auli UAM, Auli Nova, Auli i Sali Kameralnej Akademii Muzycznej. Festiwal ma na celu prezentację twórczości kompozytorów związanych z Poznaniem, oraz uznanych polskich twórców średniego i młodszego pokolenia.

"Chodzi nam o pielęgnowanie tradycji muzyki polskiej ubiegłego stulecia. W tej edycji festiwalu mamy kompozytorów, których utwory stanowią pewien kanon, klasykę XX wieku: kompozycje Witolda Szalonka, Kazimierza Serockiego, Witolda Lutosławskiego. Naszym celem jest m.in. promowanie młodych kompozytorów i wykonawców muzyki współczesnej" - powiedział PAP dyrektor artystyczny festiwalu Artur Kroschel.

Zamierzeniem twórców festiwalu jest też prezentacja niewykonywanych dotąd w Poznaniu lub w kraju dzieł uznanych w świecie muzyki współczesnej kompozytorów tj. Iannisa Xenakisa, Kaija Saariaho, Beat Furrera, czy Arvo Parta.

Festiwal otworzy 23 marca koncert inauguracyjny w Auli UAM, z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Poznańskiej, którą dyrygować będą Jerzy Salwarowski oraz Jakub Chrenowicz. W programie zaplanowano m.in. prawykonanie utworu Artura Cieślaka zamówionego przez Filharmonię Poznańską.

W trakcie festiwalu odbędzie się m.in. koncert muzyki perkusyjnej i koncert jubileuszowy z okazji 90. urodzin prof. Andrzeja Koszewskiego.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie "Wiosna Młodych", na którą złożą się spektakle muzyczne dla dzieci, koncerty, których wykonawcami i twórcami będą uczniowie szkoły muzycznej i studenci. Jak podkreślają organizatorzy, celem tego cyklu jest zainteresowanie najmłodszych muzyką współczesną i dbanie o publiczność Festiwalu w kolejnych latach.

"Poznańska Wiosna Muzyczna" odbywa się od 1961 roku. Festiwal został zorganizowany z inicjatywy Tadeusza Szeligowskiego i Floriana Dąbrowskiego w ramach 2. Wielkopolskiego Festiwalu Kulturalnego i początkowo prezentował przede wszystkim twórczość kompozytorów poznańskich.

Następne edycje odbywające się jako Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej cieszyły się coraz większą popularnością. W jego ramach prezentowane były utwory m.in. Witolda Lutosławskiego, Tadeusza Bairda, Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara. Największą popularnością impreza cieszyła się w latach siedemdziesiątych XX w.

Organizatorami "Poznańskiej Wiosny Muzycznej 2012" są Związek Kompozytorów Polskich, More Than One Production oraz Instytut Muzyki i Tańca. Realizacja odbywa się w ścisłej współpracy z Filharmonią Poznańską i Akademią Muzyczną w Poznaniu.
 

 • 18:47 Sheku Kanneh-Mason, Leonard Cohen Hallelujah
 • 18:51 Johannes Brahms Intermezzo in A Major: Andante teneramente
 • 19:00 Lianne La Havas, Don McLean Starry Starry Night
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 252, niedziela, 20 maja 2018
 • 1
  John Lunn
  Downton Abbey
  The Suite
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Sufjan Stevens
  Tamte dni, tamte noce
  The Mystery of Love
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2018 RMF Classic