Informacje

Rozpoczęły się przesłuchania II etapu Konkursu im. W. Lutosławskiego

Dodano:
Rozpoczęły się przesłuchania II etapu Konkursu im. W. Lutosławskiego

Do II etapu XI Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego zakwalifikowało się 19 uczestników, w tym jedna Polka. Przesłuchania rozpoczęły się w niedzielę w Filharmonii Narodowej.

Jury pod przewodnictwem Romana Jabłońskiego zakwalifikowało do II etapu 19 uczestników z 11 krajów, w tym: 6 z Korei Południowej, 3 z Francji, po 2 osoby z Niemiec i Japonii, po 1 z Polski, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, Austrii, Chin oraz jedna osoba z podwójnym obywatelstwem: meksykańsko-kubańskim. Polskę w II etapie reprezentować będzie Krystyna Wiśniewska.

Krystyna Wiśniewska urodziła się w 1996 r. Jest warszawianką. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w 2002 r. w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie u Joanny Święs. Obecnie jest uczennicą prof. Andrzeja Orkisza w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie.

Jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Do największych sukcesów zalicza: nagranie płytowe na Morningside Music Bridge 2012 (Kanada), I nagrodę w IX Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku (2013), I nagrodę na 24. Międzynarodowym Konkursie Flame w Paryżu (2013) oraz I nagrodę na 7. Ogólnopolskim Konkursie im. Witolda Lutosławskiego dla dzieci i młodzieży w Warszawie (2013).

Brała udział w wielu kursach mistrzowskich na całym świecie. Została zaangażowana na dwa lata do projektu Norweskiego Polish-Norwegian Youth Academy of Music. Stypendystka Fundacji Vide Supra. W 2014 r. otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.

3 lutego 2018 roku zakończyły się przesłuchania I etapu konkursu. W ciągu pięciu dni wystąpiło 43 wiolonczelistów z 15 krajów.

II etap konkursu trwać będzie od 4 do 6 lutego; III etap i finał – od 8 do 9 lutego. Koncert laureatów odbędzie się 11 lutego.

Po raz pierwszy wszystkie przesłuchania i koncerty Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego odbywają się w warszawskiej Filharmonii Narodowej.

Organizatorami Konkursu są Fundacja na rzecz Promocji Młodych Wiolonczelistów, a współorganizatorami: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i Filharmonia Narodowa. Polska Agencja Prasowa jest w gronie patronów medialnych Konkursu.

 • 09:10 Thomas Fersen Au Cafe De La Paix
 • 09:14 John Powell Coming Back Around
 • 09:18 Julian Nott A Grand Day Out ("Wallace & Gromit in The Curse of the Were-Rabbit)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 252, niedziela, 20 maja 2018
 • 1
  John Lunn
  Downton Abbey
  The Suite
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Sufjan Stevens
  Tamte dni, tamte noce
  The Mystery of Love
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2018 RMF Classic