ON AIR
od 09:00 Czas Wolny z RMF Classic zaprasza: Dariusz Stańczuk

Rozpoczęła się 9. Noc Cracovia Sacra – specjalnie na ŚDM 2016

Z udziałem pielgrzymów zainaugurowana została w niedzielę wieczorem w Katedrze na Wawelu Noc Cracovia Sacra. Tegoroczna 9. edycja tego wydarzenia ma szczególny charakter, bowiem jej termin i program przygotowano z myślą o uczestnikach Światowych Dni Młodzieży.

Cracovia Sacra zakończy się w środę, czyli w dniu przylotu papieża do Polski. W kościołach, klasztorach i muzeach zwiedzający będą mogli zapoznać się z ich duchowym i kulturalny dziedzictwem. Zaplanowano też blisko 30 koncertów.

Zgromadzonych w wawelskiej katedrze, którzy wysłuchali koncertu inauguracyjnego, powitali m.in. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, prezydent miasta Jacek Majchrowski i podsekretarz w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.

Jak przypomniał kard. Dziwisz, inicjatywa Cracovii Sacry przedstawiona przez władze Krakowa została „podjęta z wielką wdzięcznością” przez Kościół, aby „otworzyć wszystkie skarby Krakowa i pozwolić mieszkańcom oraz wszystkim przybyłym poznać dzieła ducha, dzieła kultury, bo z tego miejsca wyrosła polska kultura”.

„Kraków żyje młodzieżą z całego świata. Jest to wielka okazja, aby zapoznać ją z naszą kulturą, która jest dziedzictwem Europy i całego świata. Jest to wielka promocja (…) miasta w dzisiejszym świecie. Mamy nadzieję, że nadchodzące dni przyniosą wiele dobra, a przede wszystkim pokoju, który jest w tej chwili w Europie i świecie zagrożony” - mówił metropolita krakowski.

Prezydent Jacek Majchrowski przypomniał, że Noce Cracovia Sacra są poświęcone kościołowi, ale też szerzej kulturze polskiej, bo te elementy wiążą się ze sobą w historii miasta. Jak podkreślił, Kraków był zawsze otwarty na inne narodowości i inne wyznania w związku z tym kultura krakowska jest polska, ale posiada także elementy żydowskie czy niemieckie.

„To nie jest tylko jedna noc, teraz jest to cały festiwal - w tym roku wyjątkowy, zawsze organizowaliśmy Cracovię Sacra w sierpniu, w tym roku przenieśliśmy ją, po to, aby z kulturą katolicką i kościelną mogli się zapoznać także przybysze z innych krajów” - zaznaczył prezydent.

Jak mówił prezydencki minister Wojciech Kolarski, Kraków przedstawiony podczas Cracovii Sacry kształtuje nas wszystkich, kształtuje Polskę i ma też wpływ na świat. „To wspaniałe, że setki tysięcy młodych pielgrzymów z całego świata, którzy w tych dniach przybywają do Krakowa, z tym dziedzictwem będą mogli się zapoznać, odkryć, że nie bez przyczyny Kraków jest miejscem, które ukształtowało św. Jana Pawła II – architekta Światowych Dni Młodzieży” – podkreślił - „Młodzi pielgrzymi będą mogli się przekonać, że to dziedzictwo nie jest czymś muzealnym, odstawionym do lamusa, ale jest żywe. Ten duchowy puls miasta bije mocno” - ocenił Kolarski.

Podczas Cracovii Sacry w kościołach, klasztorach i muzeach zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć m.in. rzadko pokazywane dokumenty, inkunabuły oraz rękopisy i uczestniczyć w kilkudziesięciu koncertach. Poznają historię zakonów oraz najciekawsze i najcenniejsze eksponaty z ich zbiorów.

Skarby ze swojej biblioteki - m.in. "Graduał karmelitański o. Stanisława z 1644 r." - pokażą oo. karmelici. W klasztorze kanoników regularnych przy Bazylice Bożego Ciała na Kazimierzu udostępniony zostanie skarbiec, muzeum św. Stanisława Kazimierczyka oraz biblioteka, a oprowadzanie zaplanowano w językach polskim, angielskim i niemieckim. W Bazylice Bożego Ciała odbędzie się koncert dla uczczenia 1050. rocznicy chrztu Polski. OO. dominikanie zapraszają na wystawę "Jubileusz 800-lecia Ordo Praedicatorum", nawiązującą do historii i tradycji kaznodziejskich tego zgromadzenia. Kapucyni przypomną o swojej działalności misyjnej. W Nocy Cracovia Sacra wezmą udział także inne zgromadzenia zakonne.

Zwiedzający w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego zobaczą najpiękniejsze wizerunki Marii - Matki Miłosierdzia, sprowadzone z muzeów, kościołów i kolekcji prywatnych, głównie z Włoch podczas jedynej oficjalnej wystawy ŚDM - "Maria. Mater Misericordiae".

Jak wyjaśnił PAP dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Stanisław Dziedzic, hasło przewodnie tegorocznej edycji wydarzenia „Cracovia altera Roma” akcentuje, że Kraków z racji swojego potencjały kultury materialnej i duchowej od wczesnego średniowiecza i w dobie renesansu był porównywany z Rzymem. „To nie jest tylko czczy ukłon pod adresem jakiegoś miasta, tylko to jest rzeczywiste stwierdzenie, czym ten +drugi, mały czy polski Rzym+ w istocie był. Chcemy pokazać to bogactwo poprzez wielość wydarzeń” - powiedział.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic