Relacja z 68. Konkursu Chopinowskiego Fundacji Kościuszkowskiej w Waszyngtonie

“Chopin jest Rosettą Stone dla pianistyki oraz Alfą i Omegą dla pianistów” - rzekł Garrick Ohlsson, zwycięzca 8. konkursu Chopinowskiego w Warszawie z 1970 roku, przesyłając życzenia uczestnikom waszyngtońskiego konkursu. Ohlsson porównując Chopina do Rosetty, popularnego programu do nauki języków obcych dodał : “Żeby dobrze zagrać Chopina, trzeba nienagannych umiejętności fizycznych, głębokiej wrażliwości słuchowej, muzykalności pozwalającej radzić sobie ze złożonymi strukturami oraz wyczucia magii. Pianista, który potrafi to wszystko, jest przygotowany na podjęcie niemal każdego wyzwania w repertuarze fortepianowym. Pozdrawiam wszystkich, którzy podejmują to wyzwanie” - napisał.

Relacja z 68. Konkursu Chopinowskiego Fundacji Kościuszkowskiej w Waszyngtonie
posłuchaj Relacja Lidii Krawczuk z 68. Konkursu Chopinowskiego
 
Utwory Chopina i Szymanowskiego rozbrzmiewały przez kilka dni w kościele św. Anny w stolicy USA, który był miejscem 68. Konkursu Chopinowskiego organizowanego przez Fundację Kościuszkowską w Waszyngtonie. O nagrodę główną, 5 tysięcy dolarów rywalizowało 9. pianistów z kilku krajów, między innymi z Polski, Japonii, USA i Kanady wyłonionych we wcześniejszych eliminacjach. 
 
“Jest w nas coś, co sprawia, iż potrzebuje tego typu emocjonalnych uniesień” - mówi Barbara Bernhardt, wiceprezeska Fundacji Kościuszkowskiej dodając : “Jest jakieś miejsce, które jest ciągle głodne tego typu przeżyć i muzyka Chopina znakomicie nas tym karmi. Ja właściwie po tych kilku dniach przesłuchań wszystkich pianistów czułam się nakarmiona. Tak jakby fragment mnie był głodny tego typu przeżyć. I zupełnie inaczej oczywiście słucha się tego na żywo w wykonaniu młodych pianistów, którzy są właściwie na progu swojej kariery. Przepiękne przeżycie, bardzo prawdziwe, bardzo autentyczne, bardzo jednoczące wszystkich bez względu na czas gdzie gramy, kiedy gramy. Chopin jest jednak nieśmiertelny i bardzo nam potrzebny” - dodaje Barbara Bernhardt.
 
Zwieńczeniam występów pianistów w ramach  68. Konkursu Chopinowskiego w Waszyngtonie był koncert w rezydencji polskiego ambasadora w stolicy USA. Zwycięzcą edycji został 21-letni Japończyk Yuya Nishimoto, otrzymując w nagrodę 5000 dolarów.  
 
“Jestem bardzo zaszczycony wygraną Konkursu Chopinowskiego Fundacji Kościuszkowskiej. W zeszłym roku byłem w Warszawie i występowałem w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Uczę się wielu utworów Chopina” - powiedział po odebraniu pamiątkowego dyplomu. 
 
Podczas koncertu w rezydencji polskiego ambasadora w Waszyngtonie finaliści grali na fortepianie marki Steinway, który jest darem komitetu  “$100k for the 100th”, czyli 100 tys. dolarów na 100. rocznicę. 
 
“Pomysł ten polegał na uczczeniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Był rok 2018. Podjęliśmy ten pomysł i w ciągu mniej więcej pięciu miesięcy uzyskaliśmy bardzo pozytywne rezultaty. Udało nam się zebrać fundusze i podarować ten fortepian polskiemu rządowi oraz rezydencji ambasadora  tutaj, w Waszyngtonie” - wyjaśnił Gregory Butler, technik pianistyczny i koncertowy, który zaangażował się w zbiórkę pieniędzy. 
 
Konkurs Pianistyczny Fundacji Kościuszkowskiej ustanowiono w 1949 roku dla uczczenia setnej rocznicy śmierci Fryderyka Chopina.
 
Lidia Krawczuk
 
 
 
 
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic