Informacje

Prapremiera opery "Mojżesz" Rubinsteina w Filharmonii Narodowej - w niedzielę

Dodano:

Prawykonanie opery sakralnej "Mojżesz" Antona Rubinsteina w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Iuventus odbędzie się w niedzielę w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Wykonanie opery przygotował dyrygent Michaił Jurowskij.

"Na początku czytałem o historii tego dzieła, nie miałem właściwie ani nut, ani partytury. Zacząłem szukać nut, zgłosiłem się do archiwum w Moskwie, w Petersburgu i okazało się, że wszystko jest w Niemczech, że w ogóle ta opera powstała w Niemczech. To była naprawdę szczególna chwila - gdy miałem już kontakt z właścicielem nut (...) i miałem na stole wszystkie wydrukowane nuty z 1892 roku" - powiedział w czwartek PAP Michaił Jurowskij.

Jak podkreślił "jest to prawdziwe odkrycie w XXI wieku i koniecznie musi zostać wystawione". "Z punktu widzenia duchowego są to niezwykle ważne tematy. Ja nie jestem politykiem, jestem daleko od polityki, ale uważam, że dzisiejszy świat potrzebuje Mojżesza. Widać wyraźnie, że coś jest obecnie nie tak z ludźmi na naszym świecie i może potrzebujemy teraz przypomnienia o przejściu przez pustynię i być może potrzebujemy wizji dojścia do ziemi obiecanej" - mówił Jurowskij.

Wcielający się w rolę Mojżesza solista Stanisław Kuflyuk podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie, że do roli przygotowywał się ponad półtora roku, bo całość wykonywana jest w języku niemieckim. "Mam nadzieję, że uda nam się zrealizować coś, w czym będziemy po prostu pionierami. Będziemy otwierać nowe horyzonty, nieznanego Rubinsteina, bo to nie jest podobne do żadnych innych jego utworów" - dodał.

W rolę Boga w operze "Mojżesz" wciela się solista Torsten Kerl, który - jak podkreślił  - po raz pierwszy będzie występował w tej roli. "Myślę, że to jest najlepsze przeżycie w karierze, bo nawet dyrygent musi słuchać, gdy śpiewa Bóg" - powiedział.

Dyrektor Chóru Filharmonii Narodowej Bartosz Michałowski ocenił, że "bez wątpienia Rubinstein dobrze pisał +na chór+". "Wiedział, co można zrobić, a czego robić się nie powinno, (...) że jak już się zabiera za operę sakralną, to należy wykorzystać chór do ostatnich sił. (...) Chór Filharmonii Narodowej przywykł do wyzwań, do potężnych dzieł, więc dla moich śpiewaków nie jest to żaden problem, a wręcz odwrotnie - jest to wielka przyjemność" - zauważył.

W niedzielę podczas prawykonania "Mojżesza" widzowie usłyszą także chór dziecięcy pod dyrekcją Danuty Chmurskiej - dyrektor Chóru Dziecięcego Artos im. Władysława Skoraczewskiego.

Jej zdaniem "dzieci uwielbiają takie wyzwania". "Ogromnym zaskoczeniem było dla mnie to, że one lubią śpiewać Mojżesza, trudnością oczywiście był język niemiecki, więc ćwiczyliśmy poprawność językową. Cieszy mnie to, że dzieci mają tą świadomość, że uczestniczą w niezwykłym wydarzeniu i będą to pamiętać" - zaznaczyła.

Jurowskij podkreślił, że jest bardzo szczęśliwy mając możliwość współpracy z młodym zespołem orkiestry Sinfonii Iuventus. "Cieszę się więc, że znalazłem w dyrekcji i w zespole Sinfonii Iuventus genialnych partnerów do tego wydarzenia" - dodał.

"Dla naszej jednostki, dla orkiestry Sinfonii Iuventus to olbrzymie wyróżnienie pracować z tak wspaniałym maestro, z tak wspaniałymi solistami i chórami. Ucieszyłam się, gdy meastro Jurowskij, poznawszy orkiestrę i tych młodych ludzi, pokochał ich i zaproponował wykonanie Mojżesza" - powiedziała dyrektor Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus Anna Kościelna.

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus została utworzona z inicjatywy Jerzego Semkowa na mocy rozporządzenia ministra kultury z dnia 1 października 2007 r. W jej skład wchodzą najzdolniejsi absolwenci i studenci uczelni artystycznych, którzy nie ukończyli 30. roku życia.

Niedzielne wydarzenie Opery "Mojżesz" w Filharmonii Narodowej zostało objęte patronatem UNESCO.

 • 09:37 Rodrigo Y Gabriela , Hans Zimmer Palm Tree Escape
 • 09:43 Felix Mendelssohn Symfonia A-dur op.90 Włoska (4)
 • 09:49 Krzesimir Dębski Ogniem i Mieczem
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 256, niedziela, 24 czerwca 2018
 • 1
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 2
  Sixto Rodriguez
  Sugar Man
  Sugar Man
 • 3
  Bartosz Chajdecki
  Kruk. Szepty słychać po zmroku
  temat
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic