Informacje

Paderewski w aranżacjach jazzowych - koncert w Łazienkach

Dodano:
Paderewski w aranżacjach jazzowych - koncert w Łazienkach

Koncert Paderewski – Jazz – Inspiracje odbędzie się 10 listopada w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Improwizacje na dwa fortepiany i wibrafon wykonają: pianista jazzowy i improwizator Artur Dutkiewicz oraz wirtuoz wibrafonu Karol Szymanowski i pianista klasyczny młodego pokolenia Michał Szymanowski.

"Ten koncert jest wyrazem naszego szacunku dla Ignacego Paderewskiego, jako artysty i wybitnego człowieka, który, jak sądzę, nie jest odpowiednio doceniany w historii naszego kraju - powiedział PAP Artur Dutkiewicz. - Zagramy na dwa fortepiany i wibrafon o poszerzonej klawiaturze. Michał Szymanowski będzie wykonywał oryginalne utwory Paderewskiego, a my z Karolem Szymanowskim przedstawimy opracowania utworów mistrza Paderewskiego z elementami swobodnej improwizacji. Klimaty wynikające z muzyki klasycznej łączyć się będą z naszymi nastrojami i spontaniczną improwizacją" - charakteryzował projekt Dutkiewicz.
 
Artyści przedstawią wybrane kompozycje Ignacego Jana Paderewskiego zarówno w oryginale na fortepian, w aranżacjach jazzowych na fortepian, jak i w formie transkrypcji na wibrafon - instrument nieczęsto używany, jako solowy na scenie muzycznej. Zaprezentują też opracowania utworów Paderewskiego dokonane przez Artura Dutkiewicza na trzy instrumenty, co - zdaniem muzyka - powinno stworzyć inspirującą, niecodzienną kolorystyczną brzmieniową jakość.

Poszczególne tematy z dzieł Paderewskiego są dla muzyków inspiracją do ich rozwinięcia w formie swobodnej improwizacji przy pomocy muzycznego języka jazzu.

Podstawę do twórczej improwizacji stanowią utwory Paderewskiego mające polski charakter, wykorzystujące ludowe korzenie, eksponujące śpiewność połączoną z rytmami ludowymi. Według Dutkiewicza, właśnie rytm jest elementem łączącym klasykę z muzyką jazzową; pozwala on łączyć te dwa światy, płynnie przechodzić z jednego w drugi, by stworzyć nową oryginalną całość przy zastosowaniu różnorodnych środków wyrazu.

W programie koncertu znalazły się m.in: Polonez H-dur op.9; Legenda As-dur op.16; Nokturn B-dur op.16; Mazurek A-dur op. ; Theme Varie op. 6; Menuet G-dur op. 14; temat z Koncertu fortepianowego A moll op.17.

Wydarzenie wpisuje się w program IV Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego, który trwa do 11 listopada w Łazienkach Królewskich w Warszawie. 

 • 03:45 Antonio Vivaldi Koncert na mandolinę C-dur (1)
 • 03:48 Agnieszka Duczmal, Ottorino Respighi Antiche danze ed arie per liuto, III Suite, Italiana
 • 03:52 Ludwig van Beethoven Symphony No.5 in C minor Opus 67 (1)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 248, niedziela, 22 kwietnia 2018
 • 1
  Jerzy Matuszkiewicz
  Janosik
  Temat
 • 2
  Nino Rota
  Ojciec chrzestny
  Main Title (The Godfather Waltz)
 • 3
  Krzysztof Komeda
  Dziecko Rosemary
  Sleep Safe And Warm
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2018 RMF Classic