ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Operowe arcydzieło Johanna Adolpha Hassego – Siroe. Drugi koncert w ramach cyklu Opera Rara 2015

Operowa, muzyczna podróż po odległym świecie Persji. Zapraszamy na drugi koncert w ramach cyklu Opera Rara w 2015 roku - mamy dla was wyjątkową propozycję - 13 października w Sali Teatralnej Centrum Kongresowego ICE Kraków o godz. 20:00 zespół Armonia Atenea pod dyrekcją George’a Petrou odkryje przed publicznością zapomnianą operę Siroe Johanna Adolpha Hassego. Podczas koncertu w Krakowie zaprezentują się wybitni soliści, m.in.: Max Emanuel Cenčić, Julia Lezhneva, Juan Sancho oraz Mary-Ellen Nesi.

Libretto autorstwa Pietra Metastasia stało się podstawą dla dzieła Hassego. Pierwsza wersja opery miała swą premierę w Bolonii 2 maja 1733 roku. Druga wersja została wystawiona w Teatro San Carlo w Neapolu w 1747 roku. Ta, która zostanie zaprezentowana w Krakowie to trzecia, tzw. drezdeńska wersja utworu, która została także przewidziana do wykonania podczas karnawału 1763 roku w Warszawie.

Siroe jest bajką. Historią, która ma nas poruszyć, ale przede wszystkim nauczyć co jest dobre, a co złe. Siroe udowadnia widzom, że dobro zawsze triumfuje. Akcja opery rozgrywa się w Persji, która dla mieszkańców Starego Kontynentu była odległym i niezbadanym miejscem. Intelektualnymi oraz filozoficznymi protoplastami tej historii byli Arystoteles oraz Tomasz z Akwinu. Innym ważnym źródłem była filozofia Oświecenia.

Postaci w Siroe zostały stworzone na podstawie cnót opisanych w Etyce nikomachejskiej Arystotelesa. Każda z nich jest uosobieniem jakiejś wady. Laodice stanowi przykład uosobionej żądzy, Medarse przedstawia chciwość, Emira zemstę wynikającą z nienawiści, a sam książę Siroe to symbol zbytniej cnotliwości.

Muzyka Johanna Adolpha Hassego charakteryzuje wyrobiony gust arystokratów w ostatnich dekadach starego porządku europejskiego prawdopodobnie lepiej niż twórczość dowolnego innego kompozytora. Hasse w trakcie swojego życia pracował we Włoszech, w Wiedniu oraz na dworze w Dreźnie. Przez ponad 50 lat był mężem znanej mezzosopranistki Faustiny Bordoni, która była jedną z czołowych śpiewaczek współpracujących z Handlem w latach 20. XVIII wieku. Hasse napisał około 70 oper, dzięki którym zdobył sławę twórcy potrafiącego tworzyć doskonałe utwory dla śpiewaków. Historyk Charles Burney, nazwał go swoim „wielkim Apollo” i napisał, że „bez umniejszania innym kompozytorom można powiedzieć o nim, że był najlepszy z nich wszystkich.” Był bliskim przyjacielem Pietra Metastasia, którego libretta wykorzystał w ponad 30 kompozycjach. Owoce ich współpracy mogą same w sobie zostać uznane za odrębny gatunek opery seria, mimo że obaj przeżyli lata chwały tej formy.

Założony w 1991 roku zespół Armonia Atenea został powołany przez  orkiestrę Athens Camerata powołanej podczas otwarcia sali koncertowej Megaron w Atenach, która od tamtej pory jest jej siedzibą, tak jak i Onassis Cultural Center w Atenach od chwili jego otwarcia w 2010 roku. Jesienią 2009 roku zespół rozpoczął współpracę z dyrygentem Georgem Petrou. Regularnie występuje z takimi sławami, jak  Max Emanuel Cenčić, Karina Gauvin, Julia Lezhneva czy Xavier Sabata.

George Petrou po wieloletniej karierze pianisty koncertowego podjął się trudnej sztuki dyrygowania. Jako dyrygent Petrou specjalizuje się w wykonaniach historycznych oraz utworach operowych. W ostatnim czasie pracował nad wykonaniem Alceste napisanej przez Glucka w Operze w Lipsku, pierwszym wykonaniem Il trionfo di Clelia Glucka w sali koncertowej Megaron w Atenach oraz nad La Lodoiska Mayra wraz z Münchner Rundfunkorchester. Jego wykonania oper Handla Oreste, Arianna in Creta, Alessandro Severo, Tamerlano oraz Giulio Cesare nagrane dla niemieckiej wytwórni MDG zostały wyróżnione przez prasę międzynarodową, a Alessandro Handla otrzymało w 2013 roku tytuł „Najlepszej produkcji roku” przyznawany przez Mezzo TV.

Bilety na koncert Siroe Johanna Adolfa Hassego do nabycia od 7 września za pośrednictwem portalu eventim.pl oraz w czterech punktach sieci informacji miejskiej Info Kraków: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2), w Sukiennicach (Rynek Główny 1/3) oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11).

Organizatorami koncertu są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Capella Cracoviensis.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic