Informacje

Ogłoszenie laureatów Konkursu Chopinowskiego już dziś!

Dodano:

Nazwiska laureatów XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina zostaną ogłoszone w środę w nocy w Warszawie. W finale konkursu występuje 10 pianistów. Polskę reprezentuje jeden Polak - Paweł Wakarecy.

W finale konkursu - oprócz Polaka - znaleźli się: reprezentant Austrii - Ingolf Wunder, Bułgarii - Ewgeni Bożanow, dwoje Francuzów - Francois Dumont i Helene Tysman oraz pięcioro Rosjan: Julianna Awdiejewa, Nikołaj Chozjainow, Mirosław Kułtyszew, Daniił Trifonow i Lukas Geniuszas (Rosja/Litwa).

Laureat I nagrody, ufundowanej przez prezydenta Polski, otrzyma 30 tys. euro i złoty medal.

Nagrodą dla zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego będzie również występ razem z jedną z najstarszych na świecie Orkiestrą Filharmonii Nowojorskiej, podczas koncertu zaplanowanego na 29 października w Filharmonii Narodowej.

Koncert nowojorskiej orkiestry z udziałem laureata tegorocznego Konkursu Chopinowskiego zostanie powtórzony 4 stycznia 2011 roku w Avery Fisher Hall w Nowym Jorku. Wydarzenie to będzie częścią projektu, którego celem jest promocja Konkursu Chopinowskiego, polskich artystów związanych z Nowym Jorkiem oraz polskiego kalendarza wydarzeń artystycznych roku 2011.

II nagroda w Konkursie Chopinowskim, ufundowana przez marszałka Sejmu, to 25 tys. euro i srebrny medal. Fundatorem III nagrody - 20 tys. euro i brązowego medalu - jest minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Laureat IV nagrody, ufundowanej przez ministra spraw zagranicznych, otrzyma 15 tys. euro. 10 tys. euro przekazane zostanie pianiście uhonorowanemu V nagrodą. 7 tys. euro to nagroda dla laureata VI nagrody, fundowanej przez m.st. Warszawa.

Pozostałym finalistom zostaną przyznane wyróżnienia po 4 tys. euro - dwa ufundowane przez marszałka województwa mazowieckiego i dwa ufundowane przez ministra edukacji narodowej.

W regulaminie konkursu przewidziano też przyznanie nagród specjalnych, m.in. Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza w II etapie (3 tys. euro), Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków (3 tys. euro) i Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu - (3 tys. euro).

12 tys. euro otrzyma pianista, który zostanie laureatem nagrody Krystiana Zimermana.

Nagroda rektora Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie Poloneza-Fantazji As-dur op. 61 to 3 tys. euro.

Pierwszy koncert laureatów odbędzie się w czwartek (21 października) w Sali Moniuszki Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. W trakcie koncertu wręczone zostaną nagrody regulaminowe. W piątek rozdane zostaną nagrody pozaregulaminowe. Powtórzenie koncertu laureatów zaplanowano na piątek i sobotę.
 

 • 08:39 Axel F
 • 08:45 2CELLOS Il Libro Dell'Amore
 • 08:49 Nikita Magaloff, Fryderyk Chopin Waltz in Ab major Opus 34 No.1
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 248, niedziela, 22 kwietnia 2018
 • 1
  Jerzy Matuszkiewicz
  Janosik
  Temat
 • 2
  Nino Rota
  Ojciec chrzestny
  Main Title (The Godfather Waltz)
 • 3
  Krzysztof Komeda
  Dziecko Rosemary
  Sleep Safe And Warm
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2018 RMF Classic