ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Urszula Urzędowska

Muzyka dawna - pierwszy w tym sezonie projekt FN

"Muzyka dawna, ale czy na pewno dawna?" pod takim tytułem warszawska Filharmonia Narodowa przedstawia swój pierwszy w tym sezonie projekt. Jednym z głównych wydarzeń będzie występ European Union Baroque Orchestra, kierowana przez Larsa Ulrika Mortensena. Projekt trwa do 15 listopada.

Jeszcze całkiem niedawno można było usłyszeć opinie, że historyczne instrumenty i próby poszukiwania autentycznego brzmienia muzyki dawnej są jedynie modą, która przeminie. Nic takiego się jednak nie stało. Istniejące orkiestry i ansamble mają się doskonale, powstają nowe, a podejście do wykonawstwa wciąż ewoluuje i owocuje świeżymi pomysłami - uważają autorzy i organizatorzy wydarzenia Filharmonii Narodowej, którzy współpracowali przy tym projekcie z festiwalem Poznań Baroque.

Muzyka dawna żyje, zmienia się, a młode pokolenia wykonawców często traktują źródłowe zapisy, jako punkt wyjścia do interpretacji, w której najważniejsza wydaje się twórcza inwencja. Muzyka dawna stała się po prostu muzyką współczesności - podkreślają krytycy muzyczni.

W czwartek, 5 listopada w Sali Kameralnej w koncercie "Świat stanął na głowie… Francuzi grają muzykę szkocką" wystąpi zespół Les Musiciens de Saint-Julien pod kierownictwem artystycznym flecisty Françoisa Lazarevitcha, grającego też na dudach. W składzie zespołu są tenor Nicholas Scott, Graham MacKenzie - skrzypce, Lucile Boulanger - viola da gamba Romain Falik - teorba, cytra, Marie Bournstein harfa potrójna.

W programie jest muzyka szkocka z XVIII wieku. "Są to - jak pisze na stronie FN krytyk muzyczny Marcin Majchrowski poszukiwania w niecodziennych przestrzeniach repertuarowych(...). To świat zupełnie niepowtarzalny, nawet dość egzotyczny i przede wszystkim fascynujący. W ówczesnej Szkocji, bowiem narodziło się to, co dzisiaj nazywamy muzyką folkową. (...) Szkocja była wyjątkowa, Szkocja była też demokratyczna – muzyki wyrosłej z udanego połączenia ludowości ze sztuką wysoką – słuchali wszyscy: i chłopi, i klanowa arystokracja".

Zasadniczo jednak założony w 2005 roku zespół skupia się na repertuarze XVII i XVIII wieku, a więc na dziełach największych mistrzów baroku: Bacha, Vivaldiego, Lully’ego czy Charpentiera czy nawet sięgają po twórczość późnego średniowiecza.

W poniedziałek, 9 listopada w Sali Koncertowej koncert "Spotkanie z przyszłością – młodzi grają barok" w wykonaniu European Union Baroque Orchestra (EUBO), prowadzonej przez klawesynistę Larsa Ulrika Mortensena. W program: Georg Muffat, Heinrich Ignaz Franz von Biber, Alessandro Marcello, Georg Philipp Telemann.

EUBO pod dyrekcją Larsa Ulrika Mortensena w Filharmonii Narodowej wystąpi już po raz trzeci. W ubiegłym sezonie wykonywali program La Création du Monde. Tegoroczny ogniskuje się wokół różnorodności dzieł barokowych mistrzów. "Dosłownie i w przenośni krąży wokół smaku, a właściwie różnych smaków muzycznych końca XVII i pierwszej połowy XVIII wieku - można przeczytać w zapowiedzi koncertu. Ta „muzyka do stołu” podzielona została przez kompozytora na trzy części – trzy posiłki; każdy złożony z kunsztownych potraw: od dania głównego (Uwertura) do deseru (Konkluzja).

Kolejne koncerty odbędą się: w czwartek, 12 listopada - koncert zatytułowany "Niemieckie zabawy na consort viol da gamba" w wykonaniu zespołu L’Achéron pod dyrekcja artystyczną Andreasa Linosa, grającego na violi dyszkantowej i tenorowej. W programie: Samuel Scheidt. W niedzielę, 15 listopada koncert pt. "Niemiecka muzyka z włoską duszą" w wykonaniu zespołu Ground Floor. W programie: Giovanni Girolamo Kapsberger, Johann Hermann Schein, Johann Jacob Froberger, Johann Ulrich Steigleder, Heinrich Schuetz, Samuel Scheidt, Alessandro Piccinini, Claudio Monteverdi, Giovanni Gabrieli.

Szczegółowe informacje na www.filharmonia.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic