Muzyka Szymanowskiego nagrana we wnętrzach „Atmy”

Ukazała się płyta z utworami Karola Szymanowskiego nagranymi we wnętrzach zakopiańskiego domu kompozytora. We wtorek w willi „Atma” – biograficznym muzeum Szymanowskiego w Zakopanem odbyła się promocja wydawnictwa zatytułowanego „Atma 40”.

Na płycie znalazło się 20. mazurków opus 50-te Karola Szymanowskiego w wykonaniu pianistki, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, Marioli Cieniawy, która wystąpiła z recitalem podczas wtorkowej promocji. Płytę nagrano z okazji 40-lecia istnienia Muzeum Karola Szymanowskiego w Zakopanem, które stanowi oddział Muzeum Narodowego w Krakowie.

Płyta „Atma 40” została wydana dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Zakopane.

„To wyjątkowe wydarzenie. Po raz pierwszy we wnętrzach domu Szymanowskiego udało się zrealizować nagranie. Myślę, że na krążku wraz z muzyką został utrwalony duch tego wyjątkowego miejsca” – mówiła Małgorzata Janicka-Słysz, kurator do spraw programowych „Atmy”.

Utwory nagrane na płycie Szymanowski pisał między innymi w swoim zakopiańskim domu. Szymanowski sam mówił, że po latach wędrowania właśnie w Zakopanem odnalazł dla siebie miejsce na ziemi, pod Tatrami.

„Muzyka Szymanowskiego właśnie w tym miejscu brzmi wyjątkowo. Wiedzą to doskonale muzycy, pianiści, artyści i melomani, którzy tutaj przyjeżdżają koncertować i słuchać muzyki. Oni wiedzą, że to miejsce jest naznaczone duszą Szymanowskiego” – mówiła Janicka-Słysz i przypomniała, że „Atma” w sanskrycie oznacza właśnie duszę.

„Ludzie przychodzą do tego miejsca jak do pewnej świątyni, mimo, że jest to przecież góralska chałupa, prosty dom, ale jednak duch Szymanowskiego nadal tu jest i myślę, że artyści mają tego świadomość” – zaznaczyła kurator.

Dodała ona, że do Muzeum Narodowego zwraca się wielu młodych pianistów chcących zagrać we wnętrzach „Atmy”. „Co ciekawe muzycy chcą tu grać nie tylko utwory Szymanowskiego, ale także ukochanego przez niego Chopina” – mówiła.

Karol Szymanowski od wczesnej młodości przyjeżdżał do Zakopanego, gdzie pod koniec życia osiadł na stałe, zamieszkując właśnie w "Atmie". W tej zakopiańskiej willi kompozytor spędził ostatnie lata swojego życia.

W 1976 r. na parterze „Atmy” otwarto ekspozycję poświęconą kompozytorowi, jego związkom z kulturą Podhala i Zakopanego. W 2013 r. "Atma" przeszła generalny remont, wyposażona została m.in. w multimedia. Obecnie jest to jedyne biograficzne muzeum Karola Szymanowskiego (1882-1937).

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic