ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Muzyk znalazł w nutach mapę skarbu Hitlera

Brytyjski muzyk Cyril Whistler mieszkający od lat w Holandii odkrył, gdzie znajduje się skarb Hitlera. Odkodował tajemnicze symbole znajdujące się na partyturze „Marsch-Impromptu" mało znanego kompozytora Gotfryda Federleina.

Cyril Whistler /http://www.cyrilwhistler.nl /

Od dawna podejrzewano, że właśnie na tej partyturze  znajduje się mapa ukrytego skarbu. Chodzi o około 100 sztab złota i diamenty. Whistler odkodował szyfr, który na partyturze sporządził osobisty sekretarz Hitlera, Martin Bormann próbując w ostatnich dniach wojny ukryć skarby. Połączyłem tajemnicze znaki, nuty i topografię miasteczka Mittenwald w Bawarii, uwzględniłem zwłaszcza długo nienaznaczane  na żadnych mapach tory kolejowe - opowiada w rozmowie z korespondentką RMF FM.

Pogłoski o rzekomym skarbie z okresu wojny ukrytym gdzieś na południu Bawarii krążą od kilku dziesięcioleci, a głównym ich źródłem jest historia związana z planowanym w 1945 roku przez władze Reichsbanku ukryciem jego rezerw. Wprawdzie większość z nich trafiła w ręce aliantów, ale nigdy nie odnaleziono ok. stu sztabek złota wraz z innymi kosztownościami .

Skarb odkryty przez muzyka znajduje się na terenach wojskowych. Whistler nie zwrócił się do Ministerstwa Obrony Niemiec o umożliwienie prac archeologicznych. Jego zdaniem - swoja prace już wykonał, a resztę muszą zrobić Niemcy. Ma po swojej stronie burmistrza Mittenwald.

Najgorsze by było, gdyby Niemcy po cichu wykopali skarb - mówi muzyk. Nie mogą jednak tego zrobić, bo przecież ten skarb jest splamiony krwią,  pochodzi z kradzieży - dodaje.  

Whistler nie jest załamany z powodu tego, że jeszcze nie trzyma w rękach skarbu. Swój skarb już znalazłem - podkreśla. Właśnie wydał książkę, w której wyjaśnia tajemnicę nazistowskiego kodu. Napisał także operę i szykuje musical.

Katarzyna Szymańska-Borginon RMF

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic