Informacje

Muzyczny Festiwal w Łańcucie

Dodano:

W sali balowej łańcuckiego zamku, dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich, w sobotni wieczór rozpocznie się 46. Muzyczny Festiwal w Łańcucie. Jest to jedna z najstarszych i najbardziej znanych w Polsce imprez muzycznych, gromadząca każdego roku wykonawców światowego formatu.

Na tegorocznym Festiwalu, który odbędzie się w dniach 12-19 maja, w dziewięciu koncertach wezmą udział soliści, orkiestry, zespoły i chóry - łącznie około 200 artystów - z Polski, Włoch, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Szwecji.

Organizatorem imprezy, której historia sięga 1961 roku, jest
Państwowa Filharmonia im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

Na pomysł ożywienia muzyką stylowych komnat łańcuckiego zamku
wpadł ówczesny dyrektor Filharmonii Rzeszowskiej Janusz Ambros. W 1961 roku zorganizował on Dni Muzyki Kameralnej. Od tej pory do sali balowej zamku w Łańcucie zaczęły przybywać najpierw polskie, a potem także zagraniczne orkiestry, zespoły kameralne i operowe.

Po siedmiu latach do programu imprezy włączono koncerty na
słynnych barokowych potrójnych organach w bazylice Ojców
Bernardynów w Leżajsku oraz wieczory poetycko-muzyczne z udziałem znanych aktorów. W ramach Dni Muzyki Kameralnej odbywały się polskie prapremiery, m.in. opery Georga Philippa Telemanna "Pan Pimpinon" i Wolfganga Amadeusza Mozarta "Bastien et Bastienne" przygotowane przez Warszawską Scenę Kameralną.

Od 1981 r. kierownictwo artystyczne majowych spotkań muzycznych Filharmonia Rzeszowska powierzyła Bogusławowi Kaczyńskiemu, który zmienił nazwę imprezy na Festiwal Muzyki i poszerzył jej formułę programową.

Przez następne 10 lat był to festiwal, w którego programie
znalazły się recitale wybitnych wokalistów i instrumentalistów
oraz koncerty renomowanych orkiestr kameralnych, m.in. Jerzego
Maksymiuka, Wojciecha Rajskiego. Melomanii wspominają zwłaszcza "Pory roku" Vivaldiego z udziałem czworga najlepszych polskich skrzypków: Kai Danczowskiej, Barbary Górzyńskiej, Konstantego Andrzeja Kulki i Krzysztofa Jakowicza oraz pierwsze w Polsce wykonanie "Nieszporów ludźmierskich" Jana Kantego Pawluśkiewicza.

W sali balowej zamku w Łańcucie zaczęły występować także gwiazdy estrady, m.in. Gilbert Becaud, Edyta Geppert, Juliette Greco, Wiesław Michnikowski, Wojciech Młynarski oraz aktorzy - Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Gustaw Holoubek, Tadeusz Łomnicki, Zbigniew Zapasiewicz. Urozmaiceniem Festiwalu były wieczory wspomnień Haliny i Wojciecha Dzieduszyckich, Marty Eggerth-Kiepury, Miry Ziemińskiej-Sygietyńskiej wraz z zespołem "Mazowsze".

W ramach imprezy odbywały się też pełnospektaklowe przedstawienia operowe, wśród nich "Wesele Figara" Mozarta w reżyserii Adama Hanuszkiewicza, a także spektakle (także dla dzieci), widowiska muzyczne, sesje naukowe i warsztaty muzyczne.

W 1991 roku Kaczyński zrezygnował z kierownictwa artystycznego, a jego miejsce zajął Adam Natanek, szef artystyczny Filharmonii
Rzeszowskiej. Wspólnie z dyrektorem Festiwalu Wergiliuszem
Gołąbkiem utrzymali wypracowaną przez lata formułę muzycznych
spotkań w Łańcucie.

W 1998 roku kierownikiem artystycznym Festiwalu został Tadeusz
Wojciechowski, szef rzeszowskich filharmoników, a w 2005 roku
funkcję tę objął kolejny szef artystyczny Filharmonii
Rzeszowskiej, Jerzy Kosek. W roku bieżącym nad majowymi
spotkaniami czuwać będzie pełniąca obowiązki dyrektora Filharmonii Rzeszowskiej Daniela Podleśna oraz Biuro Koncertowe wraz z jego szefową Martą Gregorowicz.

Przez 45 lat w ramach łańcuckiego festiwalu odbyło się łącznie
498 koncertów, w których wystąpiło prawie 900 solistów, wśród nich światowej sławy mistrzowie, m.in. Teresa Żylis-Gara, Wiesław
Ochman, Ewa Podleś, Gwendolyn Bradley, Mihaela Ursuleasa, Ewa
Małas-Godlewska, Bułat Okudżawa oraz artyści z krakowskiej
"Piwnicy pod Baranami". Wykonano utwory 500 kompozytorów, w tym egzotyczne "Pieśni Chińskie" Ma-Sy Tsuna. Tylko jeden raz - w 1963 roku - impreza została odwołana - powodem była groźna epidemia duru brzusznego.
 • 08:13 Devlin Watchtower
 • 08:14 John Debney Sweet Rock (The Ant Bully)
 • 08:19 Goran Bregović Kalasnjikov (Kałasznikow)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 248, niedziela, 22 kwietnia 2018
 • 1
  Jerzy Matuszkiewicz
  Janosik
  Temat
 • 2
  Nino Rota
  Ojciec chrzestny
  Main Title (The Godfather Waltz)
 • 3
  Krzysztof Komeda
  Dziecko Rosemary
  Sleep Safe And Warm
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2018 RMF Classic