ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Międzynarodowe spotkanie kataryniarzy

Po raz piąty odbył się we wtorek w Pradze międzynarodowy festiwal „Katarynka żyje”. W spotkaniu uczestniczyli kataryniarze m.in. z Czech, Polski i Niemiec. Zaprezentowali bardzo różne utwory – od muzyki poważnej po popularne utwory lżejszego charakteru.

Międzynarodowe spotkanie kataryniarzy
fot.Pixabay

Piąte spotkanie kataryniarzy odbyło się w ramach 200-lecia Muzeum Narodowego, którego częścią jest także Muzeum Muzyki – główny organizator festiwalu katarynek. Program obejmował m.in. koncert w staromiejskim kościele św. Mikołaja i muzykowanie w plenerze przy moście Karola.

Przewodniczący czeskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Katarynek Jan Bondra powiedział PAP, że w Czechach jest około 40 czynnych kataryniarzy. Kataryniarz z Jeleniej Góry Włodzimierz Niewitecki z zazdrością stwierdził, że w Polsce zna jedynie sześć osób parających się grą na tym instrumencie. Zwrócił uwagę, że uczestnicy festiwalu przywieźli do Pragi bardzo różnorodne katarynki. Instrumenty różniły się wiekiem (niektóre mają ponad 100 lat), a także sposobem wydobywania tonów. Niektóre wykorzystują bębny, podobne do tych w pozytywkach; w innych, które przywiozła ze sobą para z Francji, do odtworzenia muzyki potrzebne są zapisane w specjalny sposób perforowane karty.

Jocelyne i Michel Cochard z Francji powiedzieli PAP, że ich przygoda z katarynkami zaczęła się od kupna zdewastowanego instrumentu, który wyremontowali własnym sumptem. Pasja związana z „automatyczną muzyką” trwa 27 lat. W kościele św. Mikołaja Jocelyne zagrała i zaśpiewała utwór „Hallelujah” Leonarda Cohena. W tej części festiwalu dominowała muzyka klasyczna, np. Verdiego, Bacha i Mozarta. Jak podkreślił Niewitecki, wyjątkowe było wykonanie fragmentu „Wesela Figara” jednocześnie na dwóch katarynkach.

Z Pragi Piotr Górecki 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic