Informacje

Król muzyki filmowej Ennio Morricone wystąpi w Łodzi

Dodano:
Król muzyki filmowej Ennio Morricone wystąpi w Łodzi

fot.PAP/EPA

Włoski kompozytor i dyrygent Ennio Morricone wystąpi w sobotę w łódzkiej Atlas Arenie na koncercie podsumowującym jego 60-letnią karierę muzyczną. Pod batutą Morricone, który jest autorem muzyki do ponad pół tysiąca filmów, wystąpi Czeska Narodowa Orkiestra Symfoniczna.

Jak zapowiada organizator wydarzenia Prestige MJM, koncert zaplanowano z dużym rozmachem. Na scenie Atlas Areny 88-letniemu kompozytorowi towarzyszyć będzie w sumie ok. 200 osób - obok Czeskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej, uważanej za jeden z najlepszych zespołów symfonicznych w Europie, wystąpi Praski Chór Mieszany.

Morricone od lat współpracuje z instrumentalistami z Czech; to z nimi nagrał m.in. płytę z soundtrackiem do "Nienawistnej ósemki". Za muzykę do tego filmu otrzymał Oscara w 2016 roku.

Morricone jest autorem muzyki do ponad 500 filmów, laureatem wielu nagród m.in. Oscara i Złotych Globów. Zaczął komponować w wieku zaledwie 6 lat, a jako 12-latek rozpoczął naukę w rzymskim konserwatorium muzycznym. Zanim ukończył konserwatorium (w klasie trąbki, orkiestracji i kompozycji) miał już na swoim koncie kilka ścieżek dźwiękowych do słuchowisk radiowych. W 1946 r. otrzymał dyplom ukończenia studiów w klasie trąbki, w 1952 r. w klasie instrumentacji, a w 1954 roku w klasie kompozycji.

Początki kariery Morricone to także granie muzyki jazzowej w klubach nocnych i komponowanie muzyki do słuchowisk radiowych. W 1961 roku napisał ścieżkę dźwiękową do pierwszego filmu pt. "Faszysta" w reżyserii Luciano Salce.

Przez 60 lat skomponował ścieżki dźwiękowe do znanych filmów, m.in. "Nienawistna ósemka", "Malena", "Nietykalni", "Misja", "Dawno temu w Ameryce", "Cinema Paradiso", "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie", "Dawno temu w Ameryce", "Za garść dolarów", "Rydwany ognia", "Papież, który został człowiekiem", "Los utracony" oraz "1900: człowiek legenda". Współpracował z wybitnymi reżyserami, m.in. Quentinem Tarantino, Brianem De Palmą, Sergio Leone, Giuseppe Tornatore, Adrianem Lynnem.

Muzykę Morricone wykonywali znani artyści, reprezentujący różne gatunki muzyczne - Andrea Bocelli, Paul Anka, Celine Dion, Michael Jackson, Bruce Springsteen, Il Volo, a także Metallica, The Prodigy i Slash.

Według organizatorów koncertu w Atlas Arenie, nie zabraknie na nim najsłynniejszych kompozycji Morricone, m.in. z tzw. Dolarowej sagi, czyli westernów, reżyserowanych przez Sergio Leone, w których główne role grał Clint Eastwood. Ze sceny popłynie słynne "Chi Mai" z filmu "Zawodowiec" oraz niepokojąca melodia z filmu "Nienawistna ósemka".

Praski chór zaprezentuje swój kunszt w utworach z filmu "Misja". Mistrz muzyki filmowej przypomni też kompozycje z filmów obecnie zapomnianych, np. "Queimada", "Baaria" oraz "Bitwa o Algier". Morricone przygotowuje też specjalne utwory na występ w Polsce; o ich wyborze zadecyduje po próbach przeprowadzonych z orkiestrą i chórem.

Występ w łódzkiej Atlas Arenie jest częścią światowej trasy koncertowej, która rozpoczęła się w styczniu 2016 roku i stanowi zwieńczenie jubileuszu 60-lecia pracy twórczej Ennio Morricone. (PAP Life)

 • 09:34 Andrzej Zaucha Bądź moim natchnieniem
 • 09:37 Rodrigo Y Gabriela , Hans Zimmer Palm Tree Escape
 • 09:43 Felix Mendelssohn Symfonia A-dur op.90 Włoska (4)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 256, niedziela, 24 czerwca 2018
 • 1
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 2
  Sixto Rodriguez
  Sugar Man
  Sugar Man
 • 3
  Bartosz Chajdecki
  Kruk. Szepty słychać po zmroku
  temat
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic