ON AIR
od 14:00 zaprasza: Urszula Urzędowska

Komitet Honorowy Konkursu Chopinowskiego

Międzynarodowe grono wybitnych ludzi kultury zostało zaproszonych do Komitetu Honorowego XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im Fryderyka Chopina, który rozpocznie się 1 października w warszawskiej Filharmonii Narodowej.

Dziewięcioosobowy Komitet Honorowy XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina stworzyli współcześni artyści, twórcy i intelektualiści o międzynarodowej sławie i autorytecie: Mirosław Bałka, Norman Davies, Umberto Eco, Fou Ts’Ong, Jiri Kylian, Krzysztof Penderecki, Stanisław Skrowaczewski, Tomas Venclova i Andrzej Wajda.

Mirosław Bałka (1958 r.) jest jednym z najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy. Zajmuje się także rysunkiem i filmem eksperymentalnym. Ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych, gdzie od 2011 r. prowadzi Pracownię Działań Przestrzennych. Jego prace znajdują się w najważniejszych kolekcjach muzealnych na świecie: Hishhorn Museum and Sculpture Garden w Waszyngtonie, Tate Modern w Londynie, Museet for Samtid-kunst w Oslo, Stedelijk Van Abbemuseum w Eindhoven, MOCA w Los Angeles, Kaiser Wilhelm Museum w Krefeld, MoMA w Nowym Jorku, a także w Muzeum Sztuki w Łodzi czy w warszawskich CSW, Zachęcie i Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Norman Davies (1939 r.) - brytyjski historyk walijskiego pochodzenia jest wybitnym znawcą dziejów Europy oraz Polski. Studiował w Magdalen College na Uniwersytecie Oksfordzkim, w Grenoble, w Perugii i na University of Sussex. Doktoryzował się w 1973 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim. Profesor University of London, wykładał też m.in. na uniwersytetach Columbia, McGill czy Stanforda. Jego książki – wśród nich "Boże igrzysko", "Serce Europy", "Powstanie ’44" – przyczyniły się do upowszechnienia na Zachodzie wiedzy o polskiej historii, a jednocześnie tłumaczą losy Rzeczypospolitej samym Polakom. Davies jest Kawalerem Orderu Orła Białego.

Umberto Eco (1932 r.)  - włoski filozof, mediewista, eseista i powieściopisarz o międzynarodowej sławie. Studiował filozofię i literaturę średniowieczną na Uniwersytecie w Turynie. Pracę doktorską poświęcił świętemu Tomaszowi z Akwinu. Pierwszą opublikowaną przez Eco książką była "Il problema estetico di San Tommaso", jego światową karierę zapoczątkowało natomiast wydanie w 1983 r. powieści "Imię róży". Naukowiec, erudyta i idealista – Eco mieszka obecnie w Mediolanie i w letnim domu w Rimini. Jego biblioteka, zgromadzona w obydwu domach, liczy 50 tysięcy książek.

Fou Ts’Ong (1934 r.)  - chiński pianista. W 1955 r. zdobył III nagrodę oraz nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków na V Konkursie Chopinowskim w Warszawie – gdzie studiował potem przez cztery lata u Zbigniewa Drzewieckiego. Niezwykły, niepowtarzalny styl gry i głębokie rozumienie muzyki Fou Ts’Onga stało się inspiracją dla wielu pianistów. Zafascynowani nim Martha Argerich, Leon Fleisher i Radu Lupu wydali w 1994 r. prywatnie płytę "Sztuka pianistyczna Fou Ts'Onga". W załączonym do niej przesłaniu napisali: „Dla nas, wtajemniczonych, jest on jednym z największych pianistów naszych czasów. Jego wybitne interpretacje powinny stać się drogowskazem dla muzyków młodej generacji".

Jiri Kylian (1947 r.) - pochodzi z Czech. Należy do wielkich artystów baletu – choreografów ostatnich dziesięcioleci. W 1967 r. wyemigrował z Czechosłowacji, otrzymawszy stypendium w Royal Ballet School w Londynie. Tradycje i wzorce, które zaczerpnął z neoklasycznych koncepcji George’a Balanchine’a wzbogacił, zainspirowany kulturą dalekowschodnią i australijską oraz tańcem współczesnym. Swoje choreografie opierał na utworach Bacha, Mozarta, Strawińskiego, ale współpracował też ze współczesnymi twórcami – Arne Nordheimem, Toru Takemitsu, Steve'em Reichem. Tworzył m.in. dla Stuttgart Ballet, Paris Opera Ballet, Bayerisches Staatsoper Muenich, telewizji szwedzkiej i baletu tokijskiego. Przez niemal 25 lat zaś prowadził słynny Nederlands Dans Theater w Hadze, z którym współpracuje do dziś.

Krzysztof Penderecki (1933 r.) - jeden z najważniejszych współczesnych kompozytorów polskich. Odznaczony Orderem Orła Białego. Autor ponad 170 dzieł. Nieprzerwane sukcesy odnosi od chwili, gdy pod różnymi pseudonimami zdobył w 1959 roku I, II i III nagrodę za Strofy, Emanacje i Psalmy Dawida na Konkursie Młodych Kompozytorów ZKP. Po premierze Trenu - ofiarom Hiroszimy (1960) międzynarodowa publiczność i krytycy uznali w nim czołowego przedstawiciela światowej awangardy. Odznaczony Orderem Orła Białego. Na specjalne zamówienie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Krzysztof Penderecki napisał w 2015 r. koncertowego Poloneza na inaugurację XVII Konkursu Chopinowskiego.

Stanisław Skrowaczewski (1923 r.) - pochodzi ze Lwowa. Kompozytor i legendarny dyrygent, wybitny interpretator wielkich dzieł symfonicznych Brahmsa, Mahlera, Brucknera, ale też propagator muzyki współczesnej. Koncertował z najsławniejszymi orkiestrami świata: New York Philharmonic, Filharmonikami Berlińskimi, Wiedeńskimi, London Symphony, The Philharmonia Orchestra, NHK Symphony, Concergebouworkestr, Orchestre Nationale de France. Obecnie mieszka w Minnesocie i jest honorowym dyrygentem Minnesota Orchestra, a także dyrygentem gościnnym Saarlaendischer Rundfunk Orchestra, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Deutschen Radio Philharmonie.

Tomas Venclova (1937 r.) - urodził się w  Kłajpedzie. Ukończył Uniwersytet Wileński. Związany z ruchem dysydenckim litewskim oraz rosyjskim, został zmuszony do emigracji w 1977 r. Wiele lat wykładał na wydziale słowiańskim w Yale University. Wybitny poeta, eseista, tłumacz, znawca twórczości Czesława Miłosza. Jego poezje ukazały się w kilkunastu językach, w tym po angielsku, niemiecku, włosku, szwedzku, rosyjsku, chińsku. Na polski tłumaczyli go m.in. Czesław Miłosz i Stanisław Barańczak, na rosyjski – Josif Brodski. Sam Venclova przekładał na litewski Norwida, Miłosza, Szymborską, T.S. Eliota, W.H. Audena, Rilkego, Kawafisa, Achmatową, Pasternaka, Brodskiego i wielu innych. Mieszka w Stanach Zjednoczonych, często przyjeżdża także na Litwę i do Polski.

Andrzej Wajda (1926 r.)  - jest jednym z najwybitniejszych artystów w historii światowego kina. Uhonorowany Oscarem za całokształt twórczości, kawaler Orderu Orła Białego. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, następnie ukończył PWSFTViT w Łodzi. Zadebiutował w 1955 roku filmem "Pokolenie", a późniejsze "Kanał" oraz Popiół i diament uczyniły zeń jednego z najważniejszych twórców nowej generacji ówczesnej Europy. Jego kolejne filmy – wśród nich "Ziemia obiecana", "Wesele", "Człowiek z marmuru", "Człowiek z żelaza", "Pan Tadeusz", "Katyń", "Wałęsa. Człowiek z nadziei – weszły do kanonu polskiego i europejskiego kina, opowiadając o polskości i najważniejszych współczesnych doświadczeniach narodu.

Seria rozmów-portretów Komitetu Honorowego XVII Konkursu Chopinowskiego publikowana jest w witrynie internetowej NIFC www.chopincompetition2015.com oraz prezentowana na kanale YouTube Instytutu: youtube.com/chopin2015. 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic