Informacje

Honorowy doktorat UKW dla H. M. Góreckiego

Dodano:

Honorowy doktorat Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, przyznany dwa lata temu Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu, odbierze w piątek córka kompozytora. Anna Górecka wykona z tej okazji koncert swojego ojca w bydgoskiej filharmonii.

"Uroczystość wręczenia tej najwyższej akademickiej godności miała odbyć się w 2009 r. początkowo w Bydgoszczy, później w Zakopanem. Pogarszający się stan zdrowia pana profesora uniemożliwił przeprowadzenie ceremonii, a w listopadzie 2010 r. z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci mistrza" - poinformował w czwartek Tomasz Zieliński, rzecznik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Okazją do pośmiertnego uhonorowania przez uczelnię kompozytora stał się trwający obecnie 49. Bydgoski Festiwal Muzyczny, który zadedykowano Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. W ramach imprezy, w piątek wystąpi córka Góreckiego - Anna, a na widowni zasiądzie żona kompozytora, Jadwiga Górecka.

"Będzie to wyjątkowa okazja do wręczenia córce kompozytora dyplomu doktora honoris causa z zachowaniem elementów akademickiego ceremoniału. Anna Górecka wykona dzieło swojego ojca Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową op. 40" - dodał Zieliński.

"Muzyka H. M. Góreckiego dzięki swej prostocie, żarliwości i zawartych w niej treściach religijnych, trafia do wielu słuchaczy odsłaniając subiektywny świat ludzkich emocji - podkreślił senat bydgoskiej uczelni w uzasadnieniu wyróżnienia. - Nadanie tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, jednemu z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów jest symbolem nierozerwalnej więzi pomiędzy nauką, kulturą i sztuką".

Utwór zaplanowany na piątkowy wieczór uważany jest za jedną z najpopularniejszych kompozycji Góreckiego. Koncert na fortepian powstał na zamówienie Polskiego Radia, a prawykonanie wersji klawesynowej z towarzyszeniem smyczków WOSPR-u pod dyrekcją Stanisława Wisłockiego odbyło się w 1980 r. w Katowicach. Solistką była wówczas Elżbieta Chojnacka, której Koncert został dedykowany.

"Przewidzianą przez kompozytora wersję z solowym fortepianem zamiast klawesynu wykonano po raz pierwszy dopiero 20 lat później podczas Poznańskiej Wiosny Muzycznej. Koncert trwa zaledwie dziewięć minut, ale poraża wręcz swym niezwykłym dynamizmem, jest pełen rytmicznej werwy, niezwykle efektowny" - podkreśliła Mariola Grochowina z Filharmonii pomorskiej w Bydgoszczy.

Dopełnieniem wieczoru będzie wykonanie "Capriccia" Mikołaja Góreckiego, syna Henryka Mikołaja Góreckiego, oraz "Krzesanego" Wojciecha Kilara. Orkiestrą symfoniczną Filharmonii Pomorskiej dyrygować będzie Zbigniew Rychert.

 • 15:55 Frank Churchill Królewna Snieżka i 7 Krasnoludków
 • 15:57 Klaus Badelt, Geoff Zanelli Godspeed
 • 16:02 Franz Liszt Liebestraum No.3
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 211, niedziela, 26 marca 2017
 • 1
  Bob Telson / Jevetta Steele
  Bagdad Cafe
  Calling You
 • 2
  Hans Zimmer
  Król lew
  This Land
 • 3
  Justin Hurwitz / Benj...
  La La Land
  Another Day of Sun
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2017 RMF Classic