Informacje

Honorowy doktorat UKW dla H. M. Góreckiego

Dodano: Thursday, 29 September 2011 (16:19)

Honorowy doktorat Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, przyznany dwa lata temu Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu, odbierze w piątek córka kompozytora. Anna Górecka wykona z tej okazji koncert swojego ojca w bydgoskiej filharmonii.

"Uroczystość wręczenia tej najwyższej akademickiej godności miała odbyć się w 2009 r. początkowo w Bydgoszczy, później w Zakopanem. Pogarszający się stan zdrowia pana profesora uniemożliwił przeprowadzenie ceremonii, a w listopadzie 2010 r. z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci mistrza" - poinformował w czwartek Tomasz Zieliński, rzecznik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Okazją do pośmiertnego uhonorowania przez uczelnię kompozytora stał się trwający obecnie 49. Bydgoski Festiwal Muzyczny, który zadedykowano Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. W ramach imprezy, w piątek wystąpi córka Góreckiego - Anna, a na widowni zasiądzie żona kompozytora, Jadwiga Górecka.

"Będzie to wyjątkowa okazja do wręczenia córce kompozytora dyplomu doktora honoris causa z zachowaniem elementów akademickiego ceremoniału. Anna Górecka wykona dzieło swojego ojca Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową op. 40" - dodał Zieliński.

"Muzyka H. M. Góreckiego dzięki swej prostocie, żarliwości i zawartych w niej treściach religijnych, trafia do wielu słuchaczy odsłaniając subiektywny świat ludzkich emocji - podkreślił senat bydgoskiej uczelni w uzasadnieniu wyróżnienia. - Nadanie tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, jednemu z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów jest symbolem nierozerwalnej więzi pomiędzy nauką, kulturą i sztuką".

Utwór zaplanowany na piątkowy wieczór uważany jest za jedną z najpopularniejszych kompozycji Góreckiego. Koncert na fortepian powstał na zamówienie Polskiego Radia, a prawykonanie wersji klawesynowej z towarzyszeniem smyczków WOSPR-u pod dyrekcją Stanisława Wisłockiego odbyło się w 1980 r. w Katowicach. Solistką była wówczas Elżbieta Chojnacka, której Koncert został dedykowany.

"Przewidzianą przez kompozytora wersję z solowym fortepianem zamiast klawesynu wykonano po raz pierwszy dopiero 20 lat później podczas Poznańskiej Wiosny Muzycznej. Koncert trwa zaledwie dziewięć minut, ale poraża wręcz swym niezwykłym dynamizmem, jest pełen rytmicznej werwy, niezwykle efektowny" - podkreśliła Mariola Grochowina z Filharmonii pomorskiej w Bydgoszczy.

Dopełnieniem wieczoru będzie wykonanie "Capriccia" Mikołaja Góreckiego, syna Henryka Mikołaja Góreckiego, oraz "Krzesanego" Wojciecha Kilara. Orkiestrą symfoniczną Filharmonii Pomorskiej dyrygować będzie Zbigniew Rychert.

 • 10:21 Antonin Dvorak IV Taniec słowiański op.46
 • 10:28 Idina Menzel Let It Go
 • 10:33 Mark Knopfler Metroland Theme
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 122, Sunday, 19 October 2014
 • 1
  David Arnold / Chris Cornell
  Casino Royal
  You Know My Name
 • 2
  Michał Lorenc
  Bandyta
  Taniec Eleny
 • 3
  Hans Zimmer
  Incepcja
  Time
 • Zobacz całe notowanie »
Październik 2014
- - 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2014 RMF Classic