"Harmonijny" rekord świata

Mieszkańcy północnej części Portugalii pobili rekord świata w grze na koncertynie - harmonii ręcznej z klawiaturą guzikową. Wyczyn, który zostanie zapisany w Księdze Rekordów Guinnessa, możliwy był dzięki blisko 900 muzykom-amatorom.

Pasjonaci gry na koncertynie z miasta Ponte de Lima, w północnej Portugalii, przeszli do historii po wspólnym odegraniu na koncertynie ludowej piosenki o różyczce, pt. "O Linda Rosinha".

Organizatorzy wydarzenia potwierdzają, że rekordowy koncert z udziałem 897 muzyków grających na koncertynie, który trwał ponad 5 minut, możliwy był dzięki zaangażowaniu mieszkańców pochodzących również z wielu miast i małych miejscowości usytuowanych w północnej części kraju.

"W biciu tego rekordu brali udział posiadacze koncertyny z północnej części kraju, a także pasjonaci muzyki z miast położonych bardziej na południe od Ponte de Lima, takich jak Coimbra czy Covilha. Najmłodszy uczestnik miał 8 lat, a najstarszy - 80" - powiedziała współorganizatorka wydarzenia Ana Machado.

Tymczasem, jak wyjaśniła PAP Life specjalistka ds. turystyki Ana Sena, koncertyna jest instrumentem niezwykle popularnym w północno-zachodniej części Portugalii, szczególnie w regionie Minho.

"Nie jest przypadkiem, że wcześniejszy rekord w grze na koncertynie należał do sąsiadującej z Ponte de Limą gminy Vila Verde. Posiadacze tego instrumentu przed laty zagrali tam koncert w grupie liczącej 625 osób" - przypomniała Sena.

W Portugalii tradycyjne instrumenty i wykonywana na nich muzyka cieszą się dużą popularnością. Eksperci muzyczni twierdzą, że ma to związek z rozśpiewaną naturą mieszkańców tego kraju. Przypominają, że od 2011 r. aż dwa charakterystyczne dla tego kraju gatunki muzyczne zostały wpisane na na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

W 2014 r. za niematerialne dziedzictwo ludzkości uznany został tradycyjny śpiew z Alentejo, tzw. cante alentejano, ludowa muzyka typowa dla środkowej części kraju. Z kolei w 2011 r. na listę UNESCO wpisano fado, gatunek wywodzący się z Lizbony i Coimbry.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic