ON AIR
od 14:00 Kino w roli głównej zaprasza: Magdalena Juszczyk

Forum Audiowizualne 10. FMF

Howard Shore, Abel Korzeniowski, Klaus Doldinger, Jean-Michel Bernard, Brian Tyler i Giorgio Moroder odpowiedzą na pytania publiczności.

Warsztaty kompozytorskie w ramach Master Classes, spotkania z najwybitniejszymi twórcami muzyki filmowej, zajęcia z zakresu public relations, sesje nagraniowe z wykorzystaniem najnowszych technologii oraz seminaria poświęcone budowaniu pozycji muzyka w przemyśle filmowym – w maju 2017 roku, w ramach 10. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, rusza piąta edycja Forum Audiowizualnego.

Warsztaty i zajęcia ukazujące młodym twórcom sztukę muzyczno-filmową „od kuchni” organizujemy od 2013 roku. Nasze Forum słynie z różnorodności proponowanych tematów, cieszy się także renomą jedynej na świecie platformy wymiany kontaktów, doświadczeń i spotkań pomiędzy początkującymi kompozytorami muzyki filmowej a największymi mistrzami gatunku. Co roku proponujemy uczestnikom kilka pasm edukacyjnych, wyczerpujących problematykę muzyki i filmu w każdej z możliwych odsłon: artystycznej, warsztatowej, technicznej oraz promocyjnej. Muzycy rozpoczynający lub dopiero planujący pracę z muzyką funkcjonalną  mają zatem szansę poznania swojej profesji na wielu poziomach, od momentu skrystalizowania się pomysłu poprzez współpracę z reżyserem aż do etapu nagrywania i promocji soundtracku. W programie Forum Audiowizualnego znajdują się zarówno kursy kompozytorskie, jak i warsztaty dotyczące technologii dźwiękowych (m.in. praca nad konstrukcją demo, obsługa programów do edycji nut) oraz panele dyskusyjne i seminaria przybliżające kulisy pracy kompozytora w przemyśle filmowym (przygotowywanie trailerów, współpraca z reżyserem i orkiestratorem, negocjacje producenckie, prawo autorskie, zasady funkcjonowania rynku muzyczno-filmowego).

Tegoroczną edycję Forum rozpoczniemy 15 maja 2017 roku dwudniową sesją nagraniową w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Weźmie w niej udział dwudziestu jeden młodych twórców, wybranych w procesie preselekcji spośród kandydatów zgłaszających się do FMF Young Talent Award 2017. Dzięki Współpracy Krakowskiego Biura Festiwalowego z Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie uczestnicy będą mieli możliwość skomponowania i nagrania muzyki do jednej z dziewięciu zaproponowanych animacji dyplomowych, stworzonych przez studentów Wydziału Grafiki. Po raz pierwszy w historii naszych Master Classes uruchomimy warsztaty w parach – kompozytorzy napiszą swoje partytury w ścisłej współpracy z reżyserami etiud filmowych. Miks i montaż ścieżek dźwiękowych umożliwi trzy dni później Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Zajęcia dla młodych twórców obejmą również inne zagadnienia, takie jak technologia dźwięku przestrzennego (wraz z prezentacją komór bezechowych), podstawy psychoakustyki czy kreowanie i modelowanie przestrzeni dźwiękowej za pomocą systemu Harpex.

Część zajęć dla młodych kompozytorów odbędzie się w Centrum Festiwalowym i będzie otwarta dla publiczności. W tym paśmie planujemy m.in. przeprowadzenie zajęć z zakresu obsługi programów komputerowych do edycji nut, umiejętności tworzenia demo oraz biegłości w zakresie sztuki komponowania trailerów, seminaria i warsztaty odsłaniające kulisy pracy przy elektronicznych partyturach do seriali i gier video, a także przybliżające zasady konstruowania jazzowych ścieżek dźwiękowych, wreszcie panele dotyczące szeroko pojętej branży filmowo-muzycznej (dotykające m.in. problematyki orkiestracji partytury, obiektywności krytyki muzyki filmowej czy reguł kierujących polskim biznesem filmowym).

Program Forum Audiowizualnego zawiera także spotkania publiczności z gośćmi specjalnymi jubileuszowej edycji FMF. Polski twórca na stałe pracujący w Hollywood i podwójnie nominowany do Złotego Globu, Abel Korzeniowski, spotka się z miłośnikami swojej muzyki dwukrotnie – w Centrum Festiwalowym podczas zamkniętych warsztatów twórczych z młodymi kompozytorami oraz w Akademii Muzycznej w Krakowie, w ramach panelu „Questions and Answers” (Q&A). Na pytania publiczności odpowiedzą także: laureat Oscara Howard Shore, niemiecki saksofonista i kompozytor Klaus Doldinger, francuski pianista Jean-Michel Bernard, amerykański twórca Brian Tyler oraz włoski producent i DJ Giorgio Moroder. Mistrzowie muzycznej oprawy seriali – Trevor Morris, Łukasz Targosz, Bartek Chajdecki i Maciej Zieliński – opowiedzą o kuluarach współpracy z reżyserem oraz producentem telewizyjnym. Jak co roku osobne pasmo poświęcimy słynnej wytwórni Varese Sarabandé – o życiu partytury filmowej po opuszczeniu studia nagrań będzie mówiła amerykańska flecistka Sara Andon oraz kompozytorzy związani z wytwórnią. Na koniec – propozycja dla najmłodszych: warsztaty muzyczno-filmowe zatytułowane „Zobacz dźwięk”, prowadzone w Centrum Festiwalowym FMF oraz w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie.

Piątą odsłonę Forum Audiowizualnego organizujemy przy współpracy z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica, Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki oraz Akademią Muzyczną w Krakowie. Po raz trzeci nasze przedsięwzięcie finansowo wsparli: Samorząd Województwa Małopolskiego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Pełny program Forum Audiowizualnego dostępny jest tutaj.

10. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie odbędzie się w dniach 17 - 23 maja. Bilety na festiwalowe koncerty można kupić za pośrednictwem portalu www.eventim.pl oraz w punktach sieci informacji miejskiej InfoKraków (z wyjątkiem InfoKraków w Balicach).

Pełny program festiwalu jest dostępny na stronie internetowej: www.fmf.fm.

#ilovefmf
#allisfilmmusic

Organizatorami Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie są:
Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic