Informacje

Brazylijska gwiazda na Eurowizji

Dodano:
Brazylijska gwiazda na Eurowizji

fot.PAP/EPA

Brazylijski muzyk Caetano Veloso pojawi się podczas konkursu piosenki Eurowizja w Lizbonie. Legendarny artysta wesprze podczas finałowego koncertu portugalskiego zwycięzcę poprzedniej edycji tej imprezy Salvadora Sobrala.

76-letni brazylijski piosenkarz, gitarzysta, kompozytor i jeden z głównych twórców nurtu zwanego tropicalismo stał się sławny w Europie w latach 70. Z czasem stał się gwiazdą światowego formatu, a jego utwory zaczęły trafiać też do filmów, m.in. "Erosa" Michelangelo Antonioniego, "Porozmawiaj z nią" Pedro Almodovara, a także "Fridy" Julii Taymor.

Caetano Veloso przed ubiegłorocznym konkursem Eurowizji w Kijowie wypowiadał się pozytywnie o piosence "Amar pelos dois" (Kochać za dwoje), wykonywanej przez Portugalczyka Salvadora Sobrala, która ostatecznie wygrała finałowy konkurs.

W jednym z wywiadów Sobral przyznał, że poparcie ze strony legendarnego brazylijskiego muzyka okazało się bardzo pomocne w walce o zwycięstwo w konkursie Eurowizji. Przyznał, że Veloso swoimi ciepłymi słowami o piosence dodał mu animuszu i wiary w siebie.

Caetano Veloso akompaniujący Sobralowi do piosenki "Amar pelos dois" nie będzie jedynym z zaproszonych na Eurowizję muzyków, którzy zaprezentują się podczas organizowanego 12 maja finału w lizbońskiej hali Arena. Poza uczestnikami konkursu pojawią się też portugalscy wykonawcy tacy jak: Mariza, Ana Moura, Beatbombers oraz Branko.

Wspólny występ Sobrala i Veloso będzie pierwszym pojawieniem się na scenie zwycięzcy ubiegłorocznej Eurowizji od zabiegu przeszczepu serca, który Portugalczyk przeszedł w grudniu ub.r.

Krótko po tegorocznym finale Eurowizji Salvador Sobral wyruszy w trasę koncertową po rodzimej Portugalii. Z kolei pomiędzy czerwcem a lipcem będzie występował w sąsiedniej Hiszpanii. Na jego trasie znajdą się m.in. Madryt, Barcelona, Malaga, Walencja, Kartagena, a także San Sebastian.

Sobral wygrał 13 maja ub.r. organizowany w Kijowie 62. finał Eurowizji dając Portugalii pierwszy w 53-letniej historii udziału tego kraju tytuł najlepszej piosenki Starego Kontynentu. Autorką zwycięskiej piosenki jest siostra Salvadora, Luisa Sobral. (PAP Life)

 • 22:20 Daniel Hope, Christoph Willibald Gluck Orfeo ed Euridice (Dance of the blessed spirits)
 • 22:25 Daniel Hope Fragment Lata z Czterech Pór Roku w aranżacji Maxa Richtera
 • 22:29 Nałogowcy
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 247, niedziela, 15 kwietnia 2018
 • 1
  Nino Rota
  Ojciec chrzestny
  Main Title (The Godfather Waltz)
 • 2
  Jerzy Matuszkiewicz
  Janosik
  Temat
 • 3
  Vangelis
  Rydwany ognia
  Main Title
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2018 RMF Classic