Informacje

4 listopada premiera pierwszej opery w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Dodano:

4 listopada w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbędzie się premiera opery „Mystic Opera: Eneos”, opartej na scenariuszu, libretcie i kompozycjach Agnieszki Kamińskiej, która jest też reżyserem spektaklu. Artystka wystąpi również w obsadzie aktorskiej.

Rzecznik prasowy Teatru Magdalena Hajdysz poinformowała we wtorek, że sztuka Kamińskiej będzie pierwszą operą powstałą w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Wyjaśniła, że półtoragodzinna sztuka Kamińskiej jest operą na 10 głosów, skrzypce i kontrabas.

"Podczas przedstawienia widzowie będą prowadzeni przez aktorów po różnych częściach teatru, a finałowa scena rozegra się na sali głównej" - powiedziała PAP Hajdysz.

Autorka i reżyserka opery zauważyła, że greckie słowo "eneos" oznacza tego, kto „nie ma głosu, nie ma tożsamości”. „Imię Eneos zawiera w sobie słowo neo - nowe życie. W spektaklu-operze pragnę przedstawić transformację Eneosa, który pogrążony we śnie, poznaje różne aspekty swojej osobowości, dzięki czemu otrzymuje nowe życie” – podkreśliła, cytowana w komunikacie prasowym, Kamińska.

Dodała, że przedstawienie jest „w konwencji snu” i w tym „stanie świadomości dokonuje się transformacja bohatera”. „Bardzo mnie ciekawi także, czy widzowi uda się jednoznacznie rozpoznać, która z postaci na scenie jest Eneosem” – stwierdziła.

„Od zawsze interesowało mnie także budzenie architektury dźwiękiem. Budynek teatru sam z siebie (jako obiekt) również nie ma głosu czy tożsamości. Dopiero, gdy ktoś go ożywia swoją obecnością, animuje czy w nim śpiewa, miejsce otrzymuje w pewnym sensie nowe życie i duszę” – oceniła Kamińska.

W jej opinii Gdański Teatr Szekspirowski to „wyjątkowe akustycznie i architektonicznie miejsce”. „Dzięki czemu ożywianie dźwiękiem tego miejsca będzie dla widza, mam nadzieję, bardzo ciekawą przygodą” – uważa.

Agnieszka Kamińska – tancerka i wokalistka, jest współzałożycielką Teatru Amareya w Gdańsku (2003). Posiada wieloletnie doświadczenie m.in. w zakresie tańca buto, technik tańca współczesnego i ekspresyjnego, a także wielu technik wokalnych i terapii głosem.

Gdański Teatr Szekspirowski został otwarty we wrześniu 2014 r. Budynek zaprojektował włoski architekt Renato Rizzi. Posiada trzy rodzaje scen: elżbietańską, typu włoskiego oraz w kształcie areny z publicznością po czterech stronach.

Teatr znajduje się w pobliżu zabytkowego centrum Gdańska na placu Bogusławskiego. W tym miejscu w XVII wieku działała podobna instytucja pod nazwą Szkoła Fechtunku, w której wystawiano sztuki Williama Szekspira. Pierwsze wzmianki historyczne o występach aktorów angielskich w Szkole Fechtunku pochodzą z ok. 1611 r.

 • 09:26 Johannes Brahms V Taniec węgierski
 • 09:34 Andrzej Zaucha Bądź moim natchnieniem
 • 09:37 Rodrigo Y Gabriela , Hans Zimmer Palm Tree Escape
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 256, niedziela, 24 czerwca 2018
 • 1
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 2
  Sixto Rodriguez
  Sugar Man
  Sugar Man
 • 3
  Bartosz Chajdecki
  Kruk. Szepty słychać po zmroku
  temat
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic