ON AIR
od 14:00 Kino w roli głównej zaprasza: Magdalena Juszczyk

10. Jubileuszowy Letni Festiwal Muzyczny "Wawel o zmierzchu"

Już po raz dziesiąty krakowianie i turyści będą mogli słuchać muzyki i podziwiać architekturę Wawelu w niecodziennych okolicznościach. Okazją będzie jubileuszowa edycja Letniego Festiwalu Muzycznego "Wawel o zmierzchu", która rozpocznie się 1 lipca i potrwa do 26 sierpnia.

W każdą sobotę lipca i sierpnia na Dziedzińcu Arkadowym lub Dziedzińcu Batorego Zamku Królewskiego na Wawelu odbywać się będą koncerty, podczas których prezentowana będzie muzyka m.in. Chopina, Wieniawskiego i Szymanowskiego a także kompozytorów europejskich, w tym Mozarta, Bacha, Haydna, Schumanna, Mendelssohna i in.

Zróżnicowany program artystyczny wykonają muzycy występujący w solowych recitalach fortepianowych, ale także w składach kameralnych oraz w obsadzie symfonicznej. W programie festiwalu przewidziano także nadzwyczajny koncert fortepianowy Alexandra Gavrylyuka, występ pary tanecznej z Cracovia Danza oraz arie i duety operowe, operetkowe i musicalowe.

Jak podkreślają organizatorzy, podczas koncertów ważne są także wawelskie dziedzińce, na których rozbrzmiewająca muzyka łączy się z dźwiękami zegarów i śpiewem ptaków.

Podczas inauguracyjnego koncertu 1 lipca odbędzie się prawykonanie utworu Wojciecha Michno "Et lux in tenebris lucet" (Światłość świeci w ciemności), napisanego specjalnie na zamówienie wawelskiego festiwalu. Utwór wykona orkiestra CORda Cracovia pod dyrekcją Macieja Tworka. Będzie to już szósta kompozycja, zamówiona na potrzeby festiwalu.

"Od kilku lat festiwal zamawia utwory u młodych kompozytorów, jeszcze studentów czy doktorantów akademii muzycznych w Polsce, i prawykonanie tych krótkich, trwających do 10 minut utworów następuje w trakcie koncertu inauguracyjnego. W tym roku taki utwór napisał Wojciech Michno, doktorant Akademii Muzycznej w Katowicach. Ideą jest to, żeby zderzać ze sobą wartości, które niesie z jednej strony tradycja, klasyka – a z drugiej współczesność. To jest taka tradycja, o której można powiedzieć, że wywodzi się z festiwali muzyki polskiej, które były organizowane przed wojną przez Grzegorza Fitelberga" – powiedziała dyrektor artystyczny festiwalu "Wawel o zmierzchu" Małgorzata Janicka-Słysz.

W trakcie festiwalu publiczności zaprezentują się mistrzowie: klawesynistka Elżbieta Stefańska, skrzypek Daniel Stabrawa, pianiści Alexander Gavrylyuk i Julianna Awdiejewa, dyrygent Łukasz Borowicz, a także młodzi utalentowani artyści: pianista Marcin Koziak, skrzypek Antoni Ingielewicz, zespół artsemble oraz orkiestra CORda Cracovia, debiutująca na Zamku Królewskim na Wawelu w roku 2011 i od tej pory związana z festiwalem.

Organizatorzy festiwalu bardzo dużą wagę przywiązują także do tego, aby przed publicznością mieli szanse prezentować się młodzi ludzie - absolwenci, studenci lub młodzi pracownicy krakowskiej Akademii Muzycznej w Krakowie lub innych uczelni.

Jak poinformowała podczas środowej konferencji prasowej w Radiu Kraków wicedyrektor ds. administracyjnych Zamku Królewskiego na Wawelu Danuta Ziernicka, w dotychczasowych edycjach festiwalu "Muzyka o zmierzchu" odbyło się 80 koncertów, w tym 18 dużych, wystąpiło ponad 500 wykonawców, a festiwalowych koncertów wysłuchało blisko 32 tys. osób. "Publiczność bardzo sobie ceni możliwość słuchania muzyki w otoczeniu piękniej podświetlonej architektury" – podkreśliła.

"10 lat temu festiwal rozpoczynaliśmy bardzo skromnie, w tej chwili nabrał on już rozpędu. Jesteśmy finansowani dodatkowo z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Urzędu Miasta Krakowa i mamy stałych sponsorów" – dodała wicedyrektor Ziernicka.

Organizatorami festiwalu są: Zamek Królewski na Wawelu, Grupa Twórcza Castello.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic