Polskie kino w stolicy USA

W Waszyngtonie rusza (10-12 maja) pierwszy Festiwal Polskich Filmów. Podczas trwającego 3 dni festiwalu publiczność zobaczy łącznie 16 filmów: 8 pełnometrażowych oraz 8 krótkometrażowych, które wezmą udział w konkursie pod przewodnictwem Jana Komasy. Mieszkańcy Waszyngtonu będą mieli okazję zobaczyć takie filmy jak Sobowtór, Kos, Kobieta z…, Na twoim miejscu czy Teściowie 2.

Polskie kino w stolicy USA

https://www.dcpolishfilmfest.org/

Waszyngton to polityczna stolica świata, stolica Stanów Zjednoczonych i jak mówi Martin Kabat, przewodniczący zarządu festiwalu, który przez 20 lat wykładał film na amerykańskich uczelniach, to również stolica kultury USA. "To logiczne, by w Waszyngtonie taki festiwal tworzyć" mówi,  dodając: "Film jak każda inna sztuka ma swój moment. Te chwile przychodzą falami, jak francuska nowa fala czy włoski neorealizm po II wojnie światowej. Teraz nadszedł moment polskiej nowej fali. Wydaje się, że niemal co roku jakiś polski film jest nominowany do Oscara. W niektórych latach faktycznie zdobywa Oscary. I nie bez powodu, te filmy są niezwykłe na każdym polu kreowania lub przebijania się na nowe obszary. Na przykład film Chłopi to naprawdę jest nowy świat animacji. A potem w polityce Zielona granica Agnieszki Holland, czy film na temat praw człowieka, który pokazujemy w tym roku pt. Kobieta z…, studium 40 lat życia kobiety transpłciowej. Jest więc co oglądać w polskim kinie, nie ma naprawdę obecnie lepszego filmowego świata do odkrycia niż ten, który znajdziemy w Polsce". 

 

Barbara Bernhardt, wiceprezeska Fundacji Kościuszkowskiej organizującej festiwal ma nadzieję, iż impreza wpisze się na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych w Waszyngtonie : "Mamy nadzieję, że w ten sposób dotrzemy do środowisk poza polonijnych, przybliżając im - zgodnie z misją naszej prawie stuletniej fundacji - Polskę i jej ogromne bogactwo kultury filmowej. Film, jak wiadomo, to nie tylko rozrywka, ale i edukacja. I o to nam głównie chodzi. Przybliżyć waszyngtońskiej publiczności, naszą historię, tradycję, może trochę inny sposób widzenia i portretowania świata, co znajduje swój wyraz w sztuce filmowej". 

Anna Tarnawska, menadżerka ds. rozwoju Fundacji dodaje, iż pomysł na festiwal z polskimi filmami to poszukiwanie nowych form rozwoju i zwiększania zasięgu: "Fundacja, która w 2025 roku obchodzić będzie swoje stulecie, zawsze stawia na nowe projekty i inicjatywy. W tym kontekście współczesny film Polski, który obecnie przeżywa swój renesans wydaje się doskonałym medium do tego celu. Uniwersalność tego środka przekazu oraz przesłania, które niosą poszczególne filmy pozwalają dotrzeć do osób niezależnie od ich pochodzenia. Tym samym festiwal doskonale wpisuje się w misję Fundacji Kościuszkowskiej, którą jest edukacja oraz promocja polskiej kultury w Stanach Zjednoczonych. Oczywiście chcemy dotrzeć także do Polonii, umożliwiając rodakom obcowanie z kulturą polską zagranicą. Festiwal ma przyciągnąć zarówno Polonię jak i Amerykanów, dzięki czemu obie grupy mogą lepiej poznać, zrozumieć i docenić bogactwo polskiego kina".

Martin Kabat nie ukrywa, iż ma silne związki z Polską z powodu żony Grażyny, Polki. Małżeństwo przez kilka lat współtworzyło Festiwal Polskich Filmów w Toronto. W ubiegłym roku przeprowadzili się z Toronto do Waszyngtonu. Martin Kabat uważa, iż festiwal w stolicy USA ma ogromną szansę na powodzenie, i że jego oczekiwania względem niego są nieograniczone : "Wszystko, co robimy, wskazuje na to, że możemy zbudować festiwal na całkiem dużą skalę. Mamy niezwykły zarząd, który mieliśmy szczęście znaleźć. Nawiązaliśmy w tym roku wspaniałe kontakty. Mamy świetną lokalizację, w E Street Cinema. Jesteśmy bardzo blisko związani z Gdyńskim Festiwalem Filmowym, na który jeździmy, by obejrzeć a potem wybrać filmy, które chcielibyśmy tu pokazać.  Wprawiliśmy w ruch, wraz z Fundacją Kościuszkowską niesamowitą platformę, na której myślimy, że będziemy dalej budować festiwal. Oznacza to sprowadzenie większej liczby filmowców, więcej gwiazd filmowych do Waszyngtonu, by nawiązywać kontakt z naszą publicznością i sprawiać, że pójście na film stanie się czymś więcej niż tylko wycieczką do kina, by każdy film stawał się wydarzenia. To właśnie staramy się robić nawet w tym roku".

W jury oceniający filmy oprócz Jana Komasy zasiadają Sławomir Grunberg, Liliana Komorowska, Michał Oleszczyk oraz Robert Tutak. E Street Cinema w Waszyngtonie, kino w którym będą odbywały się pokazy znane jest z wyświetlania filmów zagranicznych oraz dokumentalnych.  

Założona w 1925 roku Kosciuszko Found - organizator festiwalu - promuje zacieśnienie więzi między Polską a Stanami Zjednoczonymi poprzez wymianę edukacyjną, naukową i kulturalną. 

 

Lidia Krawczuk

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic