ON AIR
od 14:00 Wydział Kultury RMF Classic zaprasza: Dariusz Stańczuk

Hippisowskie zwieńczenie Wianków w Krakowie

24.06.2013 (14:17)
Zdjęć: 5

Ostatniego dnia Wianków w Krakowie letnia energia udzieliła się wszystkim występującym i słuchającym. Za sprawą koncertu grupy Czerwono-Czarni przenieśliśmy się w czasy polskiego bigbitu.

Legendarny zespół (ubrany tak jak nazwa wskazuje) spotkał się w Krakowie w składzie: Wiesław Bernolak - gitara, klawisze, Zbigniew Bizon - saksofon, Tomasz Jaśkiewicz – gitara, Jan Knap – perkusja, Ryszard Poznakowski – klawisze, Piotr Puławski – gitara oraz Wojciech Rapa - gitara basowa. Największe przeboje zespołu przypomniały śpiewające: Dorota Osińska, Natalia Pastewska, Agnieszka Wajs i Barbara Włodarczyk. Wokalnym odkryciem okazała się Osińska, znana z finału programu The Voice of Poland. Nie zabrakło historycznych hitów takich jak: Rudy rydz, Jedziemy autostopem, Chłopiec z gitarą, Trzynastego, O mnie się nie martw czy Dwudziestolatki. Piotr Puławski znany z grupy Polanie zaśpiewał również House of the Rising Sun z repertuaru The Animals oraz Unchain My Heart Joe Cockera. Na zakończenie tego rock’n’rollowego szaleństwa obecny na koncercie Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski wręczył muzykom symboliczne Klucze do bram miasta.

Podczas drugiego niedzielnego koncertu ze swoim zespołem wystąpiła śpiewająca i grająca na altówce Magda Brudzińska, promująca płytę Colorovanka. Otrzymaliśmy połączenie muzyki aszkenazyjskiej i bałkańskiej z elementami jazzu i klubowego grania. Wokalistka śpiewająca m.in. w językach jidysz, macedońskim i serbskim przywołała klimat krakowskiego Kazimierza, jednak w nowoczesnej i tanecznej odsłonie. Poza nowymi utworami (klubowy Szpil Klezmer) usłyszeliśmy ciekawie zaaranżowane słynne Ajde Jano oraz Jovano, Jovanke.

Prawdziwym wulkanem energii okazała się Natalia Natu Przybysz, która wieczorem wystąpiła w finale Wianków. Znana z zespołu Sistars wokalistka, tym razem zaprezentowała materiał ze swojej najnowszej płyty Kozmic Blues będącej hołdem dla jednej z największych legend i charyzmatycznych postaci w historii muzyki - Janis Joplin. Z rozpuszczonymi włosami, boso i z długim, kolorowym szalikiem po prostu stała się Janis. Gdy tylko zaczęła śpiewać, charyzmą, pozytywnym nastawianiem, wigorem i luzem z miejsca zaraziła zgromadzoną licznie publiczność. A warto dodać, że piosenki Joplin do łatwych nie należą i niejeden wokalista się na nich „wyłożył”, co tylko potwierdza skalę talentu Natu. Usłyszeliśmy tak znane kawałki jak Try (Just a Little Bit Harder), One Night Stand, To Love Somebody czy Maybe, które wywołało ciarki. Jedyną w tym zestawie polską piosenką była Niebieski, utrzymana w podobnym, bluesowo-soulowym klimacie. Imponował nie tylko potężny wokal Natu, ale także świetnie brzmiący zespół, a humoru dodawały męskie chórki „dęciaków”.  Muzyka, którą słuchaliśmy była po prostu autentyczna i płynąca z głębi serca. Nic dziwnego, że skończyło się na dwóch bisach: słynnym Piece Of My Heart oraz I Can’t Stand the Rain rozsławionego przez czarnoskórą legendę bluesa Anne Peebles. Po takim zestawieniu nie było osoby, która opuszczałaby koncert niezadowolona.

Przypominamy: tegoroczne Wianki w Krakowie – muzyczne powitanie lata – rozpoczęły się w piątek (21 czerwca) i trwały trzy dni (do niedzieli 23 czerwca). Na scenie ustawionej przy Bulwarach Wiślanych, przed budynkiem Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11) wystąpili: Czerwono-Czarni, Magda Brudzińska, Natalia Natu Przybysz, Piotr Orzechowski i Marcin Masecki, Krystyna Prońko, Grażyna Łobaszewska i Wiesław Wilczkiewicz Ensemble (z projektem Zaczarowany Helikon), zespół FairyTaleShow, a także Chór i Orkiestra Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego oraz zespół Capella Cracoviensis. Przez trzy dni, na koncertach Wiankowych i na trwającym równolegle na Bulwarze Czerwieńskim Jarmarku Świętojańskim, pojawiło się blisko 100 tys. osób. Zobacz galerię zdjęć: www.wianki.eu

Krakowskie Biuro Festiwalowe to wiodąca polska instytucja realizująca najważniejsze wydarzenia kulturalne w skali kraju i Europy. Organizuje prestiżowe festiwale: Misteria Paschalia i Sacrum Profanum, jest także promotorem takich projektów kulturalnych jak: FMF - Festiwal Muzyki Filmowej, Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera, cykl Opera Rara, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia, czy literacki Festiwal Conrada. KBF jest także wydawcą magazynu Karnet, zarządza powstającym centrum kongresowym ICE oraz Krakowską Komisją Filmową, administruje punktami sieci informacji miejskiej InfoKraków, a także prowadzi portal Krakow.travel. Więcej: www.biurofestiwalowe.pl

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic