Kultowe felietony Stanisława Janickiego z radia RMF Classic trafiają do księgarń!

Dodano: czwartek, 16 maja 2013 (10:55)

„Odeon Stanisława Janickiego” - popularne radiowe felietony znanego dziennikarza i popularyzatora kina będą miały swoją wersję książkową. Opowieści o gwiazdach i najwybitniejszych twórcach kina, od prawie ośmiu lat są obecne w programie radia RMF Classic. Słuchacze pokochali Janickiego za charakterystyczny styl, poczucie humoru, lekkość pióra i swadę z jaką opowiada o filmach i jego twórcach. W jego tekstach na nowo ożywają nie tylko ekranowe boginie, ale też wielcy przegrani fabryki snów czy bohaterowie najsłynniejszych skandali i romansów. Jak wyznaje sam autor – „O filmie pisze się najczęściej albo bardzo poważnie, wzniośle uczenie, albo chichotliwie, sensacyjnie i skandalizująco. Do pierwszego sposobu nie dorosłem, drugi mnie nudzi. W tym, co robię, staram się znaleźć złoty środek”.

Czytelnicy znajdą w książce „ Odeon - felietony filmowe” ponad  80 wybranych opowieści poświęconych ludziom kina. Są wśród nich takie gwiazdy jak: Charlie Chaplin, Humphrey Bogart, Elizabeth Taylor, Paul Newman, Sergio Leone czy Vivian Leigh.  Janicki odkrywa nieznane wątki w życiorysach gwiazd, przegląda ich szafy, opowiada o miłosnych rozterkach i karierowych wpadkach. Przybliża fenomen geniuszy i przygląda się filmowym gatunkom.  „Nie miałem ambicji stworzyć systematycznej historii X muzy, to zbiór opowieści na marginesie historii kina” - wyjaśnia autor.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa BOSZ. Pierwsze spotkanie ze Stanisławem Janickim już  w najbliższy piątek (17 maja)  o godz. 14:00 na Warszawskich Targach  Książki.  Kolejne spotkania autorskie odbędą się w Warszawie w Głównej Księgarni Naukowej i Krakowie w księgarni „ Pod Globusem”.

Stanisław Janicki urodził się w 1933 roku w Czechowicach-Dziedzicach.  Swoją karierę rozpoczynał  jako dziennikarz i krytyk filmowy m.in  w magazynach „Film” i „Kino”. Jest  twórcą  kilkudziesięciu filmów dokumentalnych i fabularnych.  Dużą popularność  zdobył jako autor kultowego już dziś cyklu   „W starym kinie”, który przeszedł do historii jako najdłużej nadawany program telewizyjny. Swoją misję popularyzacji dawnego, wartościowego kina kontynuuje „W Iluzjonie” w telewizji Kino Polska.  Do dziś jest czynnym scenarzystą i reżyserem.

 

Pozostałe informacje prasowe:

 • 02:55 Josef Myslivecek Uwertura A-dur (Allegro con brio)
 • 03:00 Daniel Hope Fragment Lata z Czterech Pór Roku w aranżacji Maxa Richtera
 • 03:04 Georges Bizet Carmen (III Entract'e)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 240, niedziela, 18 lutego 2018
 • 1
  Daria Zawiałow
  Plan B
  Jeszcze w zielone gramy
 • 2
  Hans Zimmer / Rupert...
  The Crown
  Main Title
 • 3
  Keala Settle / The...
  Król rozrywki
  This is Me
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2018 RMF Classic